...
         aktualności          sakramenty          o parafii          linki          kontakt         

"Tylko ten, kto wie, gdzie stoi,
potrafi powiedzieć, dokąd chce iść."
Błog. John Henry Newman


SERDECZNIE WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ PARAFII MROKÓW!

ZAPLANUJ SWÓJ CZAS NA MODLITWĘ! - PONIŻEJ ZNAJDZIESZ KOLEJNO:

1 - PRAKTYCZNY KALENDARZ PARAFII MROKÓW, A W NIM:
WYDARZENIA, GODZINY NABOŻEŃSTW, INTENCJE MSZALNE, WOLNE TERMINY MSZY ŚWIĘTYCH
*Aby poznać szczegóły, wystarczy kliknąć opis pod datą danego wydarzenia*
2 - BIEŻĄCE OGŁOSZENIA Z ŻYCIA PARAFII
*Dodatkowo kilka krótkich artykułów z życia Kościoła, o liturgii i świętych*
3 - AKTUALNE WYDARZENIA RELIGIJNE Z WARSZAWY I OKOLIC: m.in. koncerty, wykłady, spotkania
*Wszystkie linki pod wydarzeniami są aktywne - wystarczy je skopiować i otwierać w nowym oknie*
4 - WAŻNE DATY Z ŻYCIA PARAFII MROKÓW

ZACHĘCAMY DO CZĘSTEGO KORZYSTANIA i ZAANGAŻOWANIA W ŻYCIE PARAFII!


*KALENDARZ PARAFII MROKÓW*
Stan na 23.10.2014r.
WSPOMNIENIA LITURGICZNE, LITURGIA SŁOWA,
ROZWAŻANIA NA KAŻDY DZIEŃ:
http://www.niedziela.pl/spis_liturgia.php


OGŁOSZENIA PARAFIALNE
na 1 XI 2014r.


1. PAMIĘTAJMY O NASZYCH ZMARŁYCH SZCZEGÓLNIE W MODLITWIE!
Nie zapominajmy też, że ani 1, ani 2 listopada obecność na cmentarzu
nie zwalnia nas z obecności na mszy świętej!
*
Od 1 do 8 listopada za nawiedzenie cmentarza, przystąpienie do Komunii św. i odmówienie modlitwy za zmarłych można uzyskać odpust zupełny, który możemy ofiarować tylko za dusze w czyśćcu.

2. W sobotę 1 listopada będziemy świętować UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH. To radosny dzień, w którym Kościół uwielbia Boga czcząc zasługi wszystkich zbawionych.
Msze jak w niedzielę, o 8, 10 i 12.
Po Sumie o 12:00 udamy się w uroczystej procesji na cmentarz i tam będziemy się modlić za naszych Zmarłych, których zgłaszacie w Wypominkach. Bardzo prosimy wszystkich zebranych na cmentarzu
1 listopada o skupienie i włączenie się w naszą modlitwę.

3. W niedzielę 2 listopada przypada
Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.
W tym dniu modlimy się szczególnie za zmarłych, którzy w czyśćcu przygotowują się do udziału w radości zbawionych.
Msze, jak w każdą niedzielę o 8, 10 i 12.
*
Tego dnia na mszy o 10:00 będziemy polecać wszystkich Zmarłych zgłoszonych w Wypominkach i tych, którzy opuścili naszą wspólnotę w minionym roku, dlatego na tę mszę szczególnie serdecznie zapraszamy Rodziny Zmarłych, którzy w 2014r. pożegnali swoich Bliskich. Was także chcemy objąć naszą modlitwą.
*
Po Sumie o 12:00, która będzie sprawowana w intencji zmarłych Parafian, rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu z racji 1 niedzieli miesiąca, odmówimy Litanię za naszych Zmarłych i poprosimy dla Nich o zbawienie.

4. Nadal przyjmujemy na Wypominki. Jestesmy wdzięczni za Waszą pamięć o Zmarłych i za składane ofiary. Uwaga, wypominki będą także przyjmowane 1 listopada na cmentarzu. Prosimy o czytelne pismo!

5. Do piątku jest ostatnia okazja, aby pomodlić się wspólnie na Różańcu, zapraszamy w tygodniu o 16:30 i dziś (26 X) po Sumie.
*
Od 3 listopada będziemy odmawiać w dni powszednie Różaniec za Zmarłych, których polecacie w Wypominkach.

6. W ostatnią niedzielę obchodziliśmy rocznicę poświęcenia naszego Kościoła. Dziękujemy Bogu za nasz Dom Modlitwy i dziękujemy Wam za pomoc w Jego utrzymaniu. Dbajmy dalej wspólnie o nasz mrokowski Kościół, aby jak najdłużej służył Bogu i ludziom!

7. Prosimy, aby porządkując Wasze groby zadbać również o porządek na sąsiednich grobach i na całym cmentarzu.

8. Korzystajmy z mediów katolickich i czytajmy prasę.

9. Życzymy Wam dobrej pogody na czas porządkowania grobów
oraz szczęśliwej podróży podczas nawiedzania Zmarłych.
Do wszystkich uczestników ruchu w czasie "Święta Zmarłych" apelujemy o trzeźwość i życzliwość na drodze. Przypominamy o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmroku.
*
Aby uniknąć tłoku na naszej drodze dojazdowej na cmentarz, sugerujemy, aby auta pozostawić na parkingu przed kościołem oraz za plebanią. Oba parkingi będą dostępne do Waszej dyspozycji
1 i 2 listopada od 7:00 do 20:00.

10. W sobotę 25 X pożegnaliśmy + ZBIGNIEWA DĄBROWSKIEGO
Dwie msze za św. p. Zbigniewa po pogrzebie będą:
1 listopada (sob) o 10:00 i 25 listopada (środa) o 17:00.
Przekazujemy kondolencje Rodzinie i Bliskim Zmarłego.
Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie!

Wszystkich naszych Parafian i Gości
zachęcamy do wspólnej modlitwy za Zmarłych!


Jezus nie zważa na grzechy, lecz szuka serca!
Papież Franciszek w dniu Apostołów Judy i Tadeusza
Watykan, 28 października 2014r.


W homilii Franciszek komentował Ewangelię o powołaniu dwunastu apostołów, którą słyszymy w liturgiczne święto dwóch z nich: Szymona i Judy Tadeusza. Właśnie na tych wybranych, jak na fundamencie, Jezus zbudował Kościół, sam będąc jego kamieniem węgielnym. Słyszymy o tym z kolei w pierwszym czytaniu z Listu do Efezjan. Papież zwrócił uwagę, że owe pierwsze kroki w budowie Kościoła Jezus poprzedził samotną całonocną modlitwą.

„Jezus modli się, wzywa, wybiera, Jezus posyła swoich uczniów, uzdrawia tłum – mówił Ojciec Święty. – Wewnątrz tej świątyni, tego Jezusa, który jest kamieniem węgielnym, dokonuje On tego dzieła: to On rozwija Kościół. Jak mówił Paweł, ten Kościół jest zbudowany na fundamencie Apostołów. Takiego wyboru dokonał Chrystus: wybrał dwunastu – grzeszników, wszystkich co do jednego. Nie wiem, który był największym grzesznikiem. Wcale nie był nim Judasz. Ten biedak zamknął się na miłość i dlatego został zdrajcą. Ale wszyscy uciekli w trudnej chwili Męki i zostawili Jezusa samego. Wszyscy są grzesznikami, ale On ich wybrał”.

Jak zaznaczył Franciszek, nawiązując znowu do słów św. Pawła, Jezus chce nas wewnątrz Kościoła. Nie chce mieć nas „obcymi i przychodniami”, ale „współobywatelami i domownikami”. Dlatego musimy zrozumieć, że w Kościele nie jesteśmy tylko przejściowo, ale właśnie tam jest zakorzenione nasze życie.

„Jesteśmy obywatelami, współobywatelami tego Kościoła – mówił dalej Papież. – Jeśli nie wchodzimy do tej świątyni i nie stajemy się częścią tej budowli, aby Duch Święty w nas zamieszkał, nie jesteśmy w Kościele...

„Jezus nie zważał na grzech Piotra: szukał serca. Jednak by dotrzeć do serca i uzdrowić je, modlił się. Mamy tu Jezusa, który się modli i który uzdrawia. Taki jest także dla każdego z nas. Nie da się zrozumieć Kościoła bez tego Jezusa modlącego się i uzdrawiającego. Niech Duch Święty pozwoli nam wszystkim pojąć ten Kościół, którego mocą jest Jezusowa modlitwa za nas, mająca dla nas wszystkich moc uzdrowienia” – zakończył homilię Franciszek.

Tekst pochodzi ze strony Radia Watykańskiego
http://pl.radiovaticana.va/news/2014/10/28/papieska_msza_we_wtorek:_jezus_tworzy_ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_z_grzesznik%C3%B3w,_kt%C3%B3rych/pol-833466


ŚWIĘCI TYGODNIA - Apostołowie Juda i Tadeusz (28 X)


Zgodnie z danymi przekazanymi nam przez Nowy Testament i kościelną tradycję, Szymon Apostoł urodził się w Kanie i nosił przydomek Gorliwy. Juda Tadeusz zaś był tym uczniem, który podczas Ostatniej Wieczerzy wypytywał Chrystusa o Jego objawienie się uczniom (por. J 14, 22).

Nie mamy o nich wielu wiadomości, prócz tego, że są wymieniani wśród dwunastu najbliższych uczniów Pana Jezusa. Obaj mogli być Jego krewnymi, aczkolwiek jeśli chodzi o Szymona, nie ma co do tego pewności. Od XVIII wieku w Polsce i w Austrii św. Juda Tadeusz jest wzywany jako patron spraw beznadziejnych.


KAZNODZIEJA Z GRÓJCA SŁUGĄ BOŻYM!
Kraków, 26 X 2014


Za zgodą watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i metropolity krakowskiego rozpocznie się proces beatyfikacyjny wybitnego kaznodziei i jezuity ks. Piotra Skargi SJ – poinformował prowincjał krakowskich jezuitów o. Jakub Kołacz SJ. Pierwsza, uroczysta sesja odbędzie się 8 grudnia w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Niech Ojciec Skarga, wybitny kaznodzieja i patriota, stanie się też naszym patronem i orędownikiem, a jak za życia inspirował wielu do służby Bogu, tak niech i teraz wskazuje nam drogę jeszcze większej doskonałości – tak prowincjał zachęca do zintensyfikowania modlitw w intencji beatyfikacji.

Starania jezuitów o beatyfikację ks. Skargi otrzymały 10 października br. formalną akceptację i zatwierdzenie watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Od tej chwili ks. Piotrowi Skardze SJ przysługuje tytuł „sługi Bożego”.

Następnie 23 października br. kard. Stanisław Dziwisz w obecności prowincjała podpisał edykt, w którym zwrócił się do wiernych archidiecezji krakowskiej o przekazanie do kurii wszelkich dokumentów mających jakikolwiek związek lub dotyczących ks. Piotra Skargi SJ.

„Od chwili śmierci ks. Piotr Skarga cieszył się w Polsce powszechną opinią świętości. Sławiły go własne jego czyny, w tym głównie Arcybractwo Miłosierdzia, a także dzieła, szczególnie „Żywoty świętych”, które stały się najbardziej poczytną książką i przez wieki kształtowały duchowość wiernych i język polski” – podkreślił w edykcie metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz wspomniał też, że zmarły w 1612 r. ks. Skarga, już w XVII wieku uchodził za sługę Bożego, co wyrażono m.in. na jego trumnie. Licznie odwiedzano jego grób, a cząstki szat zbierano jako relikwie. W XVIII wieku sławiono go nadal jako złotoustego kaznodzieję, pisarza, energicznego misjonarza i ascetę.

Źródło:
http://www.niedziela.pl/artykul/12177/Ks-Piotr-Skarga-SJ-sluga-Bozym


Od 19 X mamy nowego Błogosławionego!
PAWEŁ VI - Papież czasów zamętu


***POLECAMY FILM O NOWYM BŁOGOSŁAWIONYM!
Zapraszamy do obejrzenia dobrego filmu,
z lektorem w języku polskim, w dwóch częściach.
Film biograficzny, zrealizowany przez TV włoską.
Warto poznać historię Papieża Pawła VI,
nowego błogosławionego, tego
który dokończył dzieło Soboru
(rozpoczął Go święty Jan XXIII)
LINK PONIŻEJ:
https://www.youtube.com/watch?v=4JHebV0DeCs


ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II - pamiętamy!


(1) ZBLIŻA SIĘ PIERWSZY LISTOPADA
PRZYJRZYJMY SIĘ WIĘC PAPIESKIEJ DRODZE DO ŚWIĘTOŚCI
U JEJ POCZĄTKÓW

DOM RODZINNY - U ŹRÓDEŁ POWOŁANIA DO KAPŁAŃSTWA I ŚWIĘTEGO ŻYCIA...

Mały Karol wzrastał w atmosferze głębokiej wiary swoich rodziców. Szczególny wpływ wywarł na niego przykład modlitwy i samodyscypliny ojca. Widział, jak żarliwie się modlił i jak umiał od siebie wymagać. Po latach, już jako Jan Paweł II, pisał: „Moje lata chłopięce i młodzieńcze łączą się przede wszystkim z postacią ojca. […] Patrzyłem z bliska na jego życie, widziałem, jak umiał od siebie wymagać, widziałem, jak klękał do modlitwy. To było najważniejsze w tych latach, które tak wiele znaczą w okresie dojrzewania młodego człowieka. Ojciec, który umiał od siebie wymagać, w pewnym sensie nie musiał wymagać od syna. Patrząc na niego, nauczyłem się, że trzeba samemu sobie stawiać wymagania i przykładać się do spełnienia własnych obowiązków”.

Tak więc już od wczesnej młodości Karol uczył się od ojca wierności modlitwie oraz stawiania sobie wysokich wymagań i sumiennego wypełniania obowiązków.

Tylko dlatego Karol mógł usłyszeć Chrystusa, który powoływał go do kapłaństwa, ponieważ wzrastał w atmosferze wiary i modlitwy, która panowała w domu rodzinnym. „W jakimś sensie przyczynili się do tego moi rodzice w domu rodzinnym, a zwłaszcza mój ojciec, który wcześnie owdowiał” – pisał Jan Paweł II. „Matkę straciłem jeszcze przed Pierwszą Komunią św. w wieku 9 lat i dlatego mniej ją pamiętam i mniej jestem świadom jej wkładu w moje wychowanie religijne, a był on z pewnością bardzo duży. Po jej śmierci (1929 r., zmarła w wieku 45 lat), a następnie po śmierci mojego starszego brata (1932 r.) zostaliśmy we dwójkę z ojcem. Mogłem na co dzień obserwować jego życie, które było życiem surowym. Z zawodu był wojskowym, a kiedy owdowiał, stało się ono jeszcze bardziej życiem ciągłej modlitwy. Nieraz zdarzało mi się budzić w nocy i wtedy zastawałem mojego ojca na kolanach, tak jak widywałem go zawsze w kościele parafialnym. Nigdy nie mówiliśmy z sobą o powołaniu kapłańskim, ale ten przykład mojego ojca był jakimś pierwszym domowym seminarium”.

Kapitan Wojtyła biegle władał niemieckim i dlatego w domu systematycznie uczył Lolka tego języka. Czytali razem Biblię i wspólnie odmawiali różaniec. „Pamiętam – pisze Jan Paweł II – że ojciec dał mi kiedyś książeczkę do nabożeństwa, w której była modlitwa do Ducha Świętego. Powiedział mi, abym tę modlitwę codziennie odmawiał. Tak też staram się czynić. Wtedy po raz pierwszy zrozumiałem, co znaczą słowa Chrystusa do Samarytanki o prawdziwych czcicielach Boga, to znaczy tych, którzy czczą Go w Duchu i w Prawdzie (por. J 4, 23). (…) Myślę jednak, że zasadniczą rolę odegrały tu słowa mojego rodzonego ojca, bo one kazały mi być prawdziwym czcicielem Boga, kazały mi szukać przynależności do prawdziwych Jego czcicieli, to jest tych, którzy czczą Go w Duchu i w Prawdzie.

Odnalazłem Kościół jako wspólnotę zbawienia.
Odnalazłem w tym Kościele swoje miejsce i swoje powołanie.

Źródło:
http://www.milujciesie.org.pl/nr/temat_numeru/droga_do_swietosci_jana1.html


(2) NOWY DZIAŁ - PAPIESKI ALFABET CYTATÓW - DZIŚ LITERA C

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
Źródło: przemówienie do mieszkańców Tondo, dzielnicy slumsów. Manila, 18 lutego 1981.

Człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa.
Nie może zrozumieć, ani kim jest, ani jaka jest jego prawdziwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostatecznie przeznaczenie.
Źródło: homilia Jana Pawła II wygłoszona podczas mszy św. na placu Zwycięstwa, Warszawa, 2 czerwca 1979.

[Człowiek] szuka miłości, bo w głębi serca wie,
że tylko miłość może uczynić go szczęśliwym.
Źródło: homilia w czasie mszy św., Sopot, 5 czerwca 1999.

Źródło:
http://pl.wikiquote.org/wiki/Jan_Pawe%C5%82_II *

ŻYCIORYS JANA PAWŁA II DLA AMBITNYCH:
http://www.centrumjp2.pl/jan-pawel-ii/biografia-jana-pawla-ii/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Pawe%C5%82_II


AKTUALNE WYDARZENIA RELIGIJNE:
WARSZAWA i NASZE OKOLICE


*KATECHEZY WARSZAWSKIE W KOŚCIELE ŚW. ANNY
NA KRAKOWSKIM PRZEDMIEŚCIU*

1. JAK ODRÓŻNIĆ SUMIENIE OD UCZUĆ I EMOCJI
(ks. Ryszard Moń) czwartek, 30 października, 19:30

2. WOLNOŚĆ, ODPOWIEDZIALNOŚĆ, SUMIENIE
(ks. Jan Konarski) czwartek, 6 listopada, 19:30

3. SUMIENIE W ŻYCIU PRYWATNYM I PUBLICZNYM
(ks. Piotr Mazurkiewicz) czwartek, 13 listopada, 19:30

4. CZY MOŻNA WYCHOWAĆ SUMIENIE?
(ks. Wojciech Bartkowicz) czwartek, 20 listopada, 19:30

5. SUMIENIE MIĘDZY ETYKĄ A RELIGIĄ
(o. Paweł Krupa OP) czwartek, 27 listopada, 19.30*POZOSTAŁE WYDARZENIA*

*W czwartek, 30 października, po mszy o 18:00
koncert orkiestry instrumentów dętych z Hanoweru.
Zaprezentują oni wybrane utwory
z pięciu wieków historii muzyki.
Koncert odbędzie się w kościele.
Miejsce: Ojcowie Dominikanie,
ul. Dominikańska 2, Warszawa
Wstęp wolny.


*31.października 2014 o 18:00
POCHÓD WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - HOLYWINS!
start pochodu spod pomnika Kopernika
na Krakowskim Przedmieściu w W-wie,
by o 19.00 uczestniczyć w Archikatedrze Warszawskiej
we wspólnej, świątecznej Mszy Świętej.
zapraszamy wszystkich, szczególnie całe rodziny
do przebierania się za swoich ulubionych świętych
i wyruszenia z nami w tę radosną i kolorową paradę.


*5 listopada, środa, godz. 20:15
ARTYSTYCZNE ZADUSZKI-WYPOMINKI
Wśród wykonawców między innymi Halina Frąckowiak,
Grzegorz Markowski, Ryszard Rynkowski,
Kuba Badach i Rafał Brzozowski.
Miejsce: Ojcowie Dominikanie,
ul. Dominikańska 2, Warszawa
Wstęp wolny.


*8 LISTOPADA, SOB, GODZ. 15:00
SPOTKANIA DLA MAŁŻEŃSTW W KRYZYSIE
Wspólnota Trudnych Małżeństw „Sychar”.
Uroczysta Msza święta rozpoczynająca działalność
ogniska wspólnoty odbędzie się w dniu 8 listopada o godzinie 15.
Spotkania będą odbywały się
w każdą trzecią sobotę miesiąca po Mszy świętej o godzinie 18.
Serdecznie zapraszamy wszystkich małżonków
przeżywających kryzys w związkach.
Miejsce: par. błog. Władysława z Gielniowa,
ul. Przy Bażantarni 3, 02-793 Warszawa, Polska
Tel. 22 648 59 11***8-11 listopada 2014
Kolejne w tym roku w Polsce
Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem
O. James Manjackal, to charyzmatyczny kapłan ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętego Franciszka Salezego [MSFS]. Rekolekcje przez niego prowadzone są wydarzeniem zawsze gromadzącym rzesze ludzi chcących pogłębić swoją wiarę, uporządkować swoje życie i doświadczyć bliskiej obecności Boga przez Chrystusa i Ducha Świętego. Podczas tych niezwykłych spotkań mają miejsce liczne uzdrowienia zarówno fizyczne, jak i duchowe. Wiecej informacji:
http://parafiamiedzeszyn.pl/


*16 LISTOPADA 2014 r., niedziela, o godz. 19.00
KATEDRA POLOWA, W-WA, UL. DŁUGA 13/15
RECITAL ORGANOWY, wstęp wolny!


WAŻNE DATY Z ŻYCIA PARAFII MROKÓW


1 listopada

*PO MSZY O 12:00 UROCZYSTA PROCESJA NA CMENTARZ
i WYPOMINKI ZA NASZYCH ZMARŁYCH
*
2 listopada

*Na mszy o 10:00 pomodlimy się
ZA WSZYSTKICH ZMARŁYCH Z NASZEGO CMENTARZA,
ZA ZGŁOSZONYCH W WYPOMINKACH
i ZMARŁYCH W OSTATNIM ROKU.
Na mszę zapraszamy szczególnie
Rodziny naszych Zmarłych.

*14.12-17.12 Rekolekcje adwentowe
poprowadzi ks.JACEK POŁOWIANIUK,
kapłan Diecezji Drohiczyńskiej
pracujący poza Diecezją.


LICZNIK ODWIEDZIN
dzięki uprzejmości stat.4u.pl

stat4u