...
         aktualności          sakramenty          o parafii          linki          kontakt         

«Życie to raj, do którego klucze są w naszych rękach.»
Fiodor Dostojewski, rosyjski pisarz i myśliciel z XIX w.


SERDECZNIE WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ PARAFII MROKÓW!

ZAPLANUJ SWÓJ CZAS NA MODLITWĘ! - PONIŻEJ ZNAJDZIESZ KOLEJNO:

1 - PRAKTYCZNY KALENDARZ PARAFII MROKÓW, A W NIM:
WYDARZENIA, GODZINY NABOŻEŃSTW, INTENCJE MSZALNE, WOLNE TERMINY MSZY ŚWIĘTYCH
*Aby poznać szczegóły, wystarczy kliknąć opis pod datą danego wydarzenia*
2 - BIEŻĄCE OGŁOSZENIA Z ŻYCIA PARAFII
3 - ARTYKUŁY RELIGIJNE Z ŻYCIA KOŚCIOŁA, INFORMACJE O LITURGII i ŚWIĘTYCH
4 - AKTUALNE WYDARZENIA RELIGIJNE Z WARSZAWY I OKOLIC: m.in. koncerty, wykłady, spotkania
*Wszystkie linki pod wydarzeniami są aktywne - wystarczy je skopiować i otwierać w nowym oknie*
5 - MROKÓW POMAGA, gdzie znajdziecie linki do wybranych akcji charytatywnych

ZACHĘCAMY DO REGULARNYCH ODWIEDZIN NASZEJ STRONY i ZAANGAŻOWANIA W ŻYCIE PARAFII!


*KALENDARZ PARAFII MROKÓW*
Stan na 27.11.2015r.
WSPOMNIENIA LITURGICZNE, LITURGIA SŁOWA,
ROZWAŻANIA NA KAŻDY DZIEŃ:
http://www.niedziela.pl/spis_liturgia.php


OGŁOSZENIA PARAFIALNE na 29.11.2015r.
I Niedziela Adwentu


*NEKROLOG*
ODSZEDŁ Z NASZEJ WSPÓLNOTY
PAN ANDRZEJ ORZESZEK Z JASTRZĘBCA
POGRZEB W TĘ SOBOTĘ (28 XI) o godz. 12.00

1. Dziś I Niedziela Adwentu (29. listopada):
(1) rozpoczynamy nowy rok liturgiczny,
(2) taca na Seminarium Duchowne w Warszawie,
(3) zbieramy także do puszek - możecie wesprzeć w ten sposób naszą akcję na 6. grudnia, dziękujemy za Waszą ofiarność!

2. Papież Franciszek pielgrzymuje w Afryce, prośmy o liczne owoce tej podróży apostolskiej! PROGRAM ZNAJDZIECIE PONIŻEJ:
http://naszdziennik.pl/wiara-stolica-apostolska/145595,program-papieskiej-pielgrzymki-do-afryki.html

3. Jutro (30.XI) ostatnie Wypominki i Różaniec za Zmarłych

4. Już od najbliższej środy (2 XII) zapraszamy na
msze poranne ku czci Matki Bożej, czyli RORATY,
w każdą środę i sobotę o 6:30 rano.
Serdecznie zachęcamy do udziału całe Rodziny,
a szczególnie dzieci i młodzież!
Uwaga, w dni z roratami nie ma mszy wieczornej o 17.00.

5. REKOLEKCJE ADWENTOWE w naszej wspólnocie rozpoczną się
w III Niedzielę Adwentu, 13 grudnia i potrwają do środy, 16 grudnia, która będzie tradycyjnie dniem spowiedzi.

6. Wyrazem naszej wspólnej troski o Dzieci z Parafii Mroków będzie coroczna akcja dobroczynna "Aniołek". Szczegóły już za tydzień.

7. W tym tygodniu (3-6 XII) przypadają pierwszy czwartek, piątek, sobota i niedziela miesiąca. Spowiedź będzie w piątek od 16:00 do 17:00. Będziemy uwielbiać Jezusa w Najświętszym Sakramencie
w niedzielę za tydzień tradycyjnie po Sumie o 12:00.

8. Już za tydzień (6 XII) w niedzielę przypada wspomnienie
św. Mikołaja. Tego dnia otoczymy szczególną modlitwą Dzieci z naszej parafii. Zapraszamy Dzieci wraz z Rodzinami i Dziadkami w niedzielę 6 XII na mszę o 10.00!

9. Także w niedzielę, 6 grudnia br. (II niedziela Adwentu), będziemy obchodzili XVI Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Będziemy się modlili za wiernych tworzących Kościół katolicki na Wschodzie. Tego dnia zostanie przeprowadzona także zbiórka do puszek.

10. Ojciec święty Franciszek ogłosił JUBILEUSZOWY ROK MIŁOSIERDZIA, który w Kościele Powszechnym rozpocznie się w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, czyli 8 grudnia. W naszej archidiecezji uroczyste rozpoczęcie Jubileuszu Miłosierdzia nastąpi w niedzielę, 13 grudnia br. (III niedziela Adwentu). Tego dnia, w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, o godz. 11.00, zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta, której będzie przewodniczył Kardynał Kazimierz Nycz.

11. W tym tygodniu pożegnalismy św. p. Irenę Sysiak i Andrzeja Orzeszka. Najbliższe msze św. w ich intencji: za + Irenę 3 XII (czw) o 17.00, za + Andrzeja 6 XII (niedz.) o 8.00. Prośmy dla Nich w modlitwach o Boże Miłosierdzie!

12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

13. Wchodzimy w czas radosnego oczekiwania na przyjście Syna Bożego. Zadbajmy, aby rozpoczynający się Adwent był
dla każdego z nas czasem dobrej przemiany!

*
EWANGELIA NA NIEDZIELĘ 29 listopada

Łk 21, 25-28. 34-36 Oczekiwanie powtórnego przyjścia Chrystusa
Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Będą znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach, a na ziemi trwoga narodów bezradnych wobec szumu morza i jego nawałnicy. Ludzie mdleć będą ze strachu, w oczekiwaniu wydarzeń zagrażających ziemi. Albowiem moce niebios zostaną wstrząśnięte. Wtedy ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego na obłoku z wielką mocą i chwałą. A gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie przypadł na was znienacka, jak potrzask. Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi. Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym».Papież Franciszek na czarnym lądzie
Nairobi, 26.11.2015 r.


Prawdziwie afrykańska była atmosfera pierwszej Mszy Franciszka na Czarnym Lądzie. Odprawił on ją na terenie campusu Uniwersytetu Nairobi, a wierni zgromadzeni byli również w przylegającym do uniwersytetu Parku Uhuru, czyli Parku Wolności, gdzie trzykrotnie sprawował Eucharystię Papież Polak. Ogromny chór tak zagrzewał wszystkich do modlitwy, że mimo ulewnego deszczu przemieniała się ona nieustannie w taniec, w którym uczestniczył nawet sam prezydent.

W Afryce rodzina jest najważniejsza, a jej fundamentem winna być Ewangelia – tak można by w skrócie ująć główne przesłanie papieskiej homilii. Papież rozpoczął ją od zapowiedzi błogosławieństwa z dzisiejszego czytania z Księgi Proroka Izajasza. To Boże błogosławieństwo wypełniło się w Kenii poprzez głoszenie Ewangelii, dzięki czemu Kenijczycy stali się członkami wielkiej rodziny chrześcijańskiej. Papież przypomniał, że w planie Bożym rodzina zajmuje szczególne miejsce i dotyczy to także rodzin kenijskich:

„Społeczeństwo Kenii od dawna jest obdarzone silnym życiem rodzinnym, z głębokim szacunkiem dla mądrości starszych i umiłowaniem dzieci. Zdrowie każdego społeczeństwa zależy zawsze od zdrowia rodzin. Dla dobra rodzin i wspólnoty wiara w Słowo Boże wzywa nas do wspierania rodzin w ich misji w społeczeństwie, do przyjmowaniu dzieci, które są błogosławieństwem dla naszego świata, oraz do obrony godności każdego mężczyzny i kobiety. Jesteśmy bowiem wszyscy braćmi i siostrami w jednej rodzinie ludzkiej” – powiedział Papież.

Źródło:
http://pl.radiovaticana.va/news/2015/11/26/msza_w_nairobi_rodzina_najwa%C5%BCniejsza/1189770


W służbie dla jedności i pokoju
PAPIEŻ FRANCISZEK na spotkaniu ekumenicznym
Nairobi, 26.11.2015r.


Drugi dzień podróży apostolskiej do Afryki Papież spędza w stolicy Kenii Nairobi. Pierwszym punktem programu było spotkanie ekumeniczne i międzyreligijne zorganizowane w nuncjaturze, która jest także tymczasową rezydencją Ojca Świętego.

Na spotkanie z Franciszkiem przybyło 24 przedstawicieli najważniejszych religii i wyznań chrześcijańskich obecnych w Kenii. Byli tam zarówno reprezentanci religii monoteistycznych: judaizmu i islamu, jak też hinduiści, buddyści czy wyznawcy tradycyjnych religii afrykańskich. Zebranych przywitał przewodniczący Komisji ds. Dialogu Międzyreligijnego tamtejszego episkopatu abp Peter Kairo. Podkreślił, że Kenia jest krajem, gdzie mimo dominacji chrześcijaństwa w jego strukturze obecne są różne religie. Przedstawiając wspólnoty chrześcijańskie głos zabrał anglikański arcybiskup Eliud Wabukala, a w imieniu pozostałych religii słowa pozdrowienia skierował przewodniczący Wyższej Rady Muzułmańskiej Kenii prof. Abdughafur H. S. El-Busaidy.

W swoim przemówieniu Papież przypomniał, że w czasie każdej pielgrzymki, poza odwiedzinami Kościołów lokalnych, ważne są dla niego także spotkania ze zwierzchnikami innych wspólnot chrześcijańskich i religii. „Nasze relacje stawiają nas wobec wyzwań; stawiają nam pytania. Jednak dialog ekumeniczny i międzyreligijny nie jest luksusem. Nie jest czymś dodatkowym lub opcjonalnym, ale jest istotny, jest czymś, czego nasz świat zraniony konfliktami i podziałami potrzebuje coraz bardziej” – mówił Franciszek.

„Istotnie przekonania religijne i sposób ich praktykowania wpływają na to, czym jesteśmy, i na rozumienie otaczającego nas świata. Są one dla nas źródłem pouczenia, mądrości i solidarności, ubogacając w ten sposób społeczeństwa, w których żyjemy. Troszcząc się o rozwój duchowy naszych wspólnot, formując umysły i serca do prawdy i do wartości nauczanych przez nasze religie, nasze tradycje religijne, stajemy się błogosławieństwem dla wspólnot, w których żyją nasi wierni. W takim społeczeństwie demokratycznym i pluralistycznym jak to współpraca między przywódcami religijnymi i ich wspólnotami staje się ważną służbą dobru wspólnemu” – powiedział Papież.

Źródło:
http://pl.radiovaticana.va/news/2015/11/26/papie%C5%BC_m%C3%B3dlmy_si%C4%99_o_pok%C3%B3j!/1189750


KARDYNAŁ NYCZ JEDNOCZYŁ SIĘ Z PARYŻANAMI
Warszawa, 14.11.2015r.


Metropolita Warszawski kard. Kazimierz Nycz przesłał w dniu dzisiejszym na ręce Arcybiskupa Paryża kard. André Vingt-Trois list kondolencyjny, w którym wyraził głęboką solidarność z rodzinami ofiar zamachów w Paryżu oraz zapewnił o modlitwie za wszystkich tragicznie zmarłych.

„W chwilach bólu i poczucia zagrożenia łączymy się w myślach i w modlitwie z rodzinami ofiar i wyrażamy naszą głęboką solidarność ze wszystkimi, którzy dążą do pokoju i sprawiedliwości na świecie. Proszę, przyjmijcie naszą modlitwę za wszystkich tragicznie zmarłych. Niech Boże Miłosierdzie pomoże nam znaleźć pokojowe rozwiązanie trudności, które wstrząsają naszym kontynentem” – napisał kard. Kazimierz Nycz.

Metropolita Warszawski zaprosił wszystkich mieszkańców Archidiecezji Warszawskiej do modlitwy za ofiary zamachów w Paryżu, do solidarności z rodzinami ofiar i mieszkańcami Paryża oraz do modlitwy o pokój.

Źródło:
http://archidiecezja.warszawa.pl/kard-kazimierz-nycz-przeslal-list-kondolencyjny-na-rece-arcybiskupa-paryza/


ZAKOŃCZYŁ SIĘ REMONT NASZEJ ARCHIKATEDRY!
Warszawa, 19.11.2015r.


Po ponad trzech latach prac zakończył się remont bazyliki archikatedralnej w Warszawie. Osuszone i oczyszczone zostały katedralne podziemia, odnowiono wnętrze i fasadę świątyni oraz sąsiadujący z katedrą budynek, gdzie nową siedzibę będzie mieć Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Uroczystości poświęcenia odnowionych wnętrz przewodniczył w środę kard. Kazimierz Nycz. W obchodach wziął udział marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

- Wykonane prace renowacyjne to efekt troski o tę świątynię, a zwłaszcza o podziemia, które wymagały pilnego osuszenia i odnowienia. Ta troska o świątynię zrodziła pomysł, by nieopodal katedry utworzyć muzeum, które jeszcze bardziej ożywi Trakt Królewski - wspomniał metropolita warszawski.

W ramach projektu szacowanego na 21 mln złotych przeprowadzono prace budowlane i konserwatorskie budynku archikatedry, osuszenie krypt i szczegółowe prace konserwatorskie przy znajdujących się tam nagrobkach. Powstał też specjalnie zbudowany tunel, który połączył krypty z nowymi wejściami do podziemi, co tworzy z nich nowoczesną trasę wycieczkową z walorami edukacyjnymi. Metropolita warszawski wskazał, że wykonane prace mają służyć mieszkańcom i gościom odwiedzającym stolicę, aby idąc między grobami i sarkofagami, uczyli się historii Warszawy i historii Polski.

W podziemiach najważniejszej stołecznej świątyni spoczywają prochy i doczesne szczątki m.in. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, prymasa Józefa Glempa, Henryka Sienkiewicza, prezydentów Gabriela Narutowicza i Ignacego Mościckiego, książąt mazowieckich z rodu Piastów czy muzyka i męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego.

We wnętrzu katedry zostały przeprowadzone też prace remontowe polegające na nowej aranżacji nawy głównej i prezbiteriów oraz instalacji nowoczesnego układu oświetlenia i nagłośnienia świątyni. Istotny był też remont organów, na których podczas uroczystości zakończenia prac konserwatorskich prof. Andrzej Chorosiński wykonał m.in. Toccatę d-moll Jana Sebastiana Bacha.

- Odnowione zostały wszystkie popiersia, pomniki i epitafia, a także Kaplica Literacka i Kaplica Biczowania, zostały też zakonserwowane zabytkowe stalle - wymienia proboszcz archikatedry warszawskiej.

W ramach inicjatywy, dotyczącej także Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, pod nową siedzibę placówki zaadaptowano budynek Domu Dziekanów znajdujący się przy ulicy Dziekania 1. Pierwsi goście będą mogli zwiedzić muzeum dopiero na wiosnę. Do tego czasu tworzona będzie ekspozycja kościelnej placówki kulturalnej.

Źródło:
http://ekai.pl/wydarzenia/polska/x94273/zakonczyla-sie-renowacja-archikatedry-warszawskiej/


ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II - pamiętamy!
2015 rok został ogłoszony Rokiem Papieża Jana Pawła II
JAN PAWEŁ II O PATRONCE MŁODZIEŻY,
BŁOG. KAROLINIE KÓZKÓWNIE


Pielgrzymka do Ojczyzny 1987,
Z Homilii w czasie Mszy Św.
beatyfikacyjnej Karoliny Kózkówny
Tarnów, 10 czerwca 1987

„...ta młodziutka córka Kościoła tarnowskiego, którą od dzisiaj będziemy zwać błogosławioną, swoim życiem i śmiercią mówi przede wszystkim do młodych. Do chłopców i dziewcząt. Do mężczyzn i kobiet.

Mówi o wielkiej godności kobiety: o godności ludzkiej osoby. O godności ciała, które wprawdzie na tym świecie podlega śmierci, jest zniszczalne, jak i jej młode ciało uległo śmierci ze strony zabójcy, ale nosi w sobie to ludzkie ciało zapis nieśmiertelności, jaką człowiek ma osiągnąć w Bogu wiecznym i żywym, osiągnąć przez Chrystusa.

Tak więc święci są po to, ażeby świadczyć o wielkiej godności człowieka. Świadczyć o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym "dla nas i dla naszego zbawienia", to znaczy równocześnie świadczyć o tej godności, jaką człowiek ma wobec Boga. Świadczyć o tym powołaniu, jakie człowiek ma w Chrystusie.

4. Karolina Kózkówna była świadoma tej godności. Świadoma tego powołania. Żyła z tą świadomością i dojrzewała w niej. Z tą świadomością oddała wreszcie swoje młode życie, kiedy trzeba było je oddać, aby obronić swą kobiecą godność. Aby obronić godność polskiej, chłopskiej dziewczyny. "Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądają" (por. Mt 5,8)...

"Zawsze stawiam sobie Pana przed oczy. On jest po mojej prawicy, nic mnie nie zachwieje. Bo serce napomina mnie nawet nocą" (Ps 16,8.7). Tak Psalmista. I tak Karolina w momencie śmiertelnej próby wiary, czystości i męstwa.

Jakbyśmy szli po śladach ucieczki tej dziewczyny, opierającej się zbrojnemu napastnikowi, szukającej ścieżek, na których mogłaby pośród tego rodzimego lasu w pobliżu jej wsi, ocalić życie i godność. "Ty ścieżkę życia mi ukazujesz" (por. Ps 16,11).

Ścieżka życia. Na tej ścieżce ucieczki został zadany ostatni, zabójczy cios. Karolina nie ocaliła życia doczesnego. Znalazła śmierć. Oddała to życie, aby zyskać życie z Chrystusem w Bogu.”

Źródło:
http://ekai.pl/biblioteka/dokumenty/x477/homilia-w-czasie-mszy-sw-beatyfikacyjnej-karoliny-kozkowny/


Tydzień w Liturgii: 22-29.11.2015r.


W tym tygodniu obchodzimy:

-w niedzielę - 22.11, św. Cecylii, dziewicy i męczennicy

Dziś znana jest przede wszystkim jako patronka muzyki kościelnej i śpiewu. Modlą się za jej wstawiennictwem chóry kościelne oraz bractwa muzyczne. Ale tak naprawdę za patronkę muzyki kościelnej uznano ją dopiero w średniowieczu. Zaczęto ją wtedy przedstawiać przy organach podczas grania na tym instrumencie. Cecylia żyła na przełomie II i III wieku w Rzymie. Słynęła z wyjątkowej urody. Pragnąc poświęcić się Bogu, złożyła ślub czystości. Zginęła w obronie wiary podczas prześladowań chrześcijan.


- w poniedziałek – 23.11
wspomnienie św. Klemensa I, papieża i męczennika, albo św. Kolumbana, opata.

Klemens kierował Kościołem pod koniec I wieku jako trzeci następca św. Piotra. Napisał list do Koryntian.

Kolumban urodził się w VI wieku w Irlandii. Jako misjonarz wyjechał do Galii. Potem w Italii założył klasztor w Bobbio. Tam zmarł 23 listopada 615 r.


- we wtorek – 24.11
świętych Andrzeja Dung-Lac, prezbitera, i Towarzyszy, męczenników.

Męczennicy wietnamscy. Ponieśli śmierć w latach 1773-1862. Wśród 117 męczenników było 8 biskupów, 50 księży, 59 osób świeckich.

Święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze. Pierwsi misjonarze, którzy przynieśli wiarę chrześcijańską do Wietnamu, przybyli tam w XVI w. Przez kolejne trzy stulecia chrześcijanie byli prześladowani za swoją wiarę. Wielu z nich poniosło śmierć męczeńską, zwłaszcza podczas panowania cesarza Minh-Manga w latach 1820-1840. Zginęło wtedy między 100 a 300 tysięcy wierzących. Stu siedemnastu męczenników z lat 1773-1862 Jan Paweł II kanonizował w Rzymie 18 czerwca 1988 r. (ich beatyfikacje odbywały się w czterech terminach pomiędzy 1900 i 1951 rokiem). Wśród nich jest 96 Wietnamczyków, 11 Hiszpanów i dziesięciu Francuzów; było to ośmiu biskupów i pięćdziesięciu kapłanów (w tym kilku dominikanów); pozostali to ludzie świeccy, w tym jedna kobieta - Agnieszka Le Thi Thanh, matka sześciorga dzieci.


- w środę – 25.11
bł. Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza,
(Franciszki Siedliskiej), zakonnicy.

Franciszka Siedliska urodziła się 12 grudnia 1842 roku w ziemiańskiej rodzinie, w Roszkowskiej Woli koło Rawy Mazowieckiej. Ciężka choroba wypełniła jej lata dzieciństwa. Otrzymała staranne i solidne wychowanie w domu. Nieśmiała, łagodna, ciągle cierpiąca, pragnęła wstąpić do klasztoru, jednak sprzeciw ojca opóźnił tę decyzję. Zakonnicą została dopiero w 1870 roku. Najpierw jako tercjarka franciszkańska, potem jako twórczyni i organizatorka nowego zgromadzenia zakonnego Najświętszej Rodziny z Nazaretu - nazaretanek (1873). Przyjęła imię: Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza. Zgromadzenie podjęło pracę w szkołach, sierocińcach, ochronkach, internatach - w Rzymie, Stanach Zjednoczonych, Paryżu, Londynie, Krakowie, Częstochowie, Lwowie. Zmarła 21 listopada 1902 roku w Rzymie. Beatyfikował ją Jan Paweł II w 1989 roku.

Źródła:
http://www.niedziela.pl/
http://brewiarz.pl/
http://ordo.pallotyni.pl/
http://mateusz.pl/czytania/2015/
http://pustkow.c0.pl/gp.php?plik=swieci.php&m=7


HISTORIA MOJŻESZA NIE TYLKO DLA DZIECI
Część V - Pogoń Egipcjan za Izraelitami przez Morze Czerwone


Wydrukuj i poczytaj swojemu Dziecku :)

Skoro Egipcjanie zobaczyli, że Izraelici wędrują poprzez morze, spięli mocniej konie i również wjechali pomiędzy fale. Jednakże słup obłoku, który do tej pory szedł na czele pochodu Izraelitów, przeszedł na jego tyły, aby zasłonić Izraelitów przed wzrokiem Egipcjan i nie pozwolić im się zbliżyć.

Gdy wszyscy Izraelici z całym swym dobytkiem i zwierzętami wyszli z morza na suchy brzeg, słup obłoku przesunął się z powrotem na czoło pochodu. Mojżesz i lud izraelski ujrzeli żołnierzy faraona, którzy pędzili bardzo szybko i wyglądali bardzo groźnie.

Wtedy wydarzyła się niesamowita rzecz. Koła rydwanów faraona zaczęły poruszać się strasznie wolno, grzęznąc w piaszczystym dnie morskim. Również i konie poruszały się z wielkim trudem. Wtedy z obłoku rozległ się donośny głos:

- Mojżeszu! Wyciągnij rękę i spraw, aby morze wróciło na swoje miejsce!

Mojżesz zrobił tak, jak mu Pan polecił, a woda morska zalała przejście. Fale runęły z ogromną prędkością i hukiem na wojska faraona i zatopiły je.

Tak Bóg ukarał złego faraona i wybawił swój lud od niewoli.

Po klęsce wojsk faraona wśród Izraelitów zapanowała ogromna radość. Wszyscy ściskali się, całowali, podskakiwali i wznosili radosne okrzyki. Zaraz też ułożyli pieśń o tym jak to potężny Bóg pokonał Egipcjan i wybawił lud Izraela. Prawdziwie przekonali się o mocy Bożej i zobaczyli, że jest tylko jeden prawdziwy Bóg - potężny i wielki. Potem urządzono wielką ucztę na cześć Boga, aby podziękować mu za wybawienie z niewoli i pokonanie Egipcjan.

Źródło:
http://www.pasterz.pl/Encyklopedia/Opowiesci/09_Mojzesz/Mojzesz.htm#Tytul


AKTUALNE WYDARZENIA RELIGIJNE:
WARSZAWA i NASZE OKOLICE


BIEŻĄCE WYDARZENIA:
http://archidiecezja.warszawa.pl/

*
22 listopada, niedziela
Parafia błog. Władysława z Gielniowa
Przy Bażantarni 3, 02-793 Warszawa
-koncert „SONATA DA CHIESA, SONATA DA CAMERA”, który odbędzie się dziś o godz. 19.00. W programie utwory T. Albinioniego, A. Corellego, A. Vivaldiego i G.F. Haendla.
-dziś odbędzie się także Jubileuszowy Koncert Organowy w dniu Świętej Cecylii – patronki muzyki kościelnej z okazji 50. Instytutu Szkolenia Organistów. Początek koncertu po Mszy św. o godz. 20.00.

*
22 listopada, niedziela
Katedra św. Jana, Warszawa
koncert jubileuszowy o godz. 15.00
25-lecie chóru chłopięco-męskiego Cantores Minores.

*
W Łomiankach, 6 grudnia
odbędą się Rekolekcje dla Rodzin, które poprowadzi charyzmatyczny kapłan z Brazylii ojciec Antonello Cadeddu (czyt. Kadedu) pod hasłem: „Kochajcie się wzajemnie miłością miłosierną”.
Zapisy na stronie spotkanierodzin.pl


MROKÓW POMAGA


1 - POMÓŻMY PRZEŚLADOWANYM CHRZEŚCIJANOM

Ofiarę złożyć można za pomocą SMS-a
o treści „Ratuje” pod nr 72405 (koszt 2 zł+VAT).
Akcja potrwa do 31 grudnia br.
Ogranizator Akcji - „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”


2 - JUSTYNA I GRZEGORZ Justyna od młodych swoich lat cierpi bardzo często choruje na zapalenie nerek często przebywa w szpitalu. Ma bardzo poważne problemy z oddawaniem moczu.

Schorzenie: moczenie nocne i dzienne, obserwacja w kierunku odpływu żołądkowo-przełykowego, stan zagrożenia kamicą. Na stałe przyjmuje leki, które są bardzo drogie. Brakuje pieniędzy na zakup lekarstw. które są bardzo ważne. Jeśli Justyna nie będzie brała lekarstw to choroba będzie postępować i będzie coraz gorzej. Ta choroba wiąże się z bardzo dużymi kosztami, gdyż wymaga stałego leczenia i rehabilitacji. Ponadto Lekarze stwierdzili bardzo dużą wadę zgryzu. Jest pod stałą kontrolą specjalisty Ortodontki.

Justyna ma również bardzo chorego brata Grzegorza cierpiącego na depresję, upośledzenie umysłowe i schizofrenię. Na stałe musi przyjmować leki

Schizofrenia jest chorobą psychiczną polegającą na nieprawidłowym funkcjonowaniu sfery psychicznej Grzesia. Powoduje zaburzenia myślenia, urojenia, omamy, halucynacje, zmienne uczucia i zachowanie. Zaś depresja jest jednostką chorobową, której towarzyszą następujące objawy: smutek, problemy ze snem, brak radości z życia. Wiąże się ona też z bardzo dużymi nakładami finansowymi, gdyż wymaga stałego leczenia, rehabilitacji i obserwacji.

Więcej informacji na stronie Fundacji
www.dzieciom.pl/14932
www.dzieciom.pl/5562
Tel: +48224869699


3 - WESPRZYJ AKCJE CARITAS

PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM W AKCJI KROMKA CHLEBA:
http://kromkachleba.caritas.pl/

Wesprzyj fundusz pomocy uchodźcom, informacje na stronie:
http://www.caritas.pl/

4 - JAK MOŻESZ WSPOMÓC POLSKI CZERWONY KRZYŻ?

1. Zostań regularnym darczyńcą Polskiego Czerwonego Krzyża.

Konto bankowe:
13 1160 2202 0000 0000 2987 3563
Millennium Bank SA

Do przelewu zagranicznego należy podać dodatkowo kod:
IBAN: PL13 1160 2202 0000 0000 2987 3563
SWIFT: BIGBPLPWXXX

Przekazane darowizny można odliczać od swojego dochodu. Dla osób fizycznych wysokość odliczenia wynosi do 6%, a dla osób prawnych do 10% rocznego dochodu (podstawa prawna ustawa o podatku dochodowym art. 26, ust. 1, pkt. 9 oraz art.18, ust.1, pkt.1).

2. Przekaż dary rzeczowe dla naszych podopiecznych
3. Zostań wolontariuszem
4. Zostań Honorowym Dawcą Krwi.

Szczegóły na:
http://www.pck.pl/pages,8_19.html


LICZNIK ODWIEDZIN
dzięki uprzejmości stat.4u.pl

(KLIKNIJ LOGO)

stat4u