...
         aktualności          sakramenty          o parafii          linki          kontakt         

«Wolność jest władzą, jaką mamy nad samym sobą.»
Hugo Grocjusz - holenderski prawnik, filozof i dyplomata


SERDECZNIE WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ PARAFII MROKÓW!

ZAPLANUJ SWÓJ CZAS NA MODLITWĘ! - PONIŻEJ ZNAJDZIESZ KOLEJNO:

1 - PRAKTYCZNY KALENDARZ PARAFII MROKÓW, A W NIM:
WYDARZENIA, GODZINY NABOŻEŃSTW, INTENCJE MSZALNE, WOLNE TERMINY MSZY ŚWIĘTYCH
*Aby poznać szczegóły, wystarczy kliknąć opis pod datą danego wydarzenia*
2 - BIEŻĄCE OGŁOSZENIA Z ŻYCIA PARAFII
3 - ARTYKUŁY RELIGIJNE Z ŻYCIA KOŚCIOŁA, INFORMACJE O LITURGII i ŚWIĘTYCH
4 - AKTUALNE WYDARZENIA RELIGIJNE Z WARSZAWY I OKOLIC: m.in. koncerty, wykłady, spotkania
*Wszystkie linki pod wydarzeniami są aktywne - wystarczy je skopiować i otwierać w nowym oknie*
5 - MROKÓW POMAGA, gdzie znajdziecie linki do wybranych akcji charytatywnych

ZACHĘCAMY DO REGULARNYCH ODWIEDZIN NASZEJ STRONY i ZAANGAŻOWANIA W ŻYCIE PARAFII!


*KALENDARZ PARAFII MROKÓW*
Stan na 30.08.2015r.
WSPOMNIENIA LITURGICZNE, LITURGIA SŁOWA,
ROZWAŻANIA NA KAŻDY DZIEŃ:
http://www.niedziela.pl/spis_liturgia.php


OGŁOSZENIA PARAFIALNE na 6.09.2015r.
23 Niedziela zwykła


1. Z RADOŚCIĄ INFORMUJEMY, ŻE DECYZJĄ KSIĘDZA PROBOSZCZA, MAJĄC NA UWADZE WZGLĘDY DUSZPASTERSKIE OD 6. WRZEŚNIA,
W KAŻDĄ NIEDZIELĘ, BĘDZIE ODPRAWIANA MSZA O 18:00.
Msza będzie na okres próbny - do końca roku.

2. Rozpoczynamy cykliczne spotkania przygotowawcze:
-w 2. i 4. niedzielę miesiąca po mszy wieczornej o 18:00 będą spotkania dla młodzieży do Sakramentu Bierzmowania,
pierwsze spotkanie - 13 września,
-w 3. niedzielę miesiąca po mszy o 10:00 bedzie tradycyjnie przygotowanie dla Rodziców i Dzieci do I Komunii Świętej,
pierwsze spotkanie w dniu ODPUSTU parafialnego - 20 września.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

3. Pielgrzymom do Medjugorje przypominamy o wpłacie 1 460zł. Należy też przygotować 40 euro dla przewodnika - płatne w autokarze.

4. W poniedziałek 31 sierpnia – rocznica zalegalizowania Solidarności, obchodzona jako Ogólnopolski Dzień Solidarności. Dziękujmy Bogu za dar wolności. W związku z tym zachęcamy do świadomego udziału za tydzień w referendum i potem w wyborach. Mamy jeszcze czas, aby podjąć właściwą decyzję.

5. We wtorek 1 września – 76. rocznica wybuchu II wojny światowej, msza o pokój na świecie i za ofiary wojny o 18:00.

6. Także we wtorek będzie rozpoczęcie roku szkolnego.
Msze w naszym kościele będą 1 września o 8:00 rano dla Gimnazjum,
a dla klas 4-6 szkoły podstawowej o 10:00.
Spowiedź 20 minut przed mszą i w trakcie.

7. UWAGA! Uczniów klas 0-3 zapraszamy na mszę w niedzielę 6 września o 10:00. Na mszy będzie poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych. Zapraszamy wszystkich Uczniów wraz z Rodzinami oraz Nauczycieli i Katechetów.

8. W tym tygodniu przypadają pierwsze: czwartek, piątek i sobota miesiąca. Comiesięczna spowiedź w piątek od 17:00 do 18:00. Msza do Serca Pana Jezusa o 18:00. Zachęcajmy dzieci do regularnego korzystania z Sakramentu Pokuty.

9. W niedzielę 6. września po Sumie o 12:00 będzie krótka adoracja i procesja eucharystyczna.

10. W poniedziałek 7 września o 18:00 msza za Zmarłych polecanych w naszych Wypominkach. Pamiętajmy o regularnym nawiedzaniu cmentarza, zachowaniu czystości i zamykaniu drzwi na cmentarz.

11. Z końcem sierpnia kończymy oficjalnie zbiórkę na remont kościoła. Niestety, zebrane środki nie pozwoliły nam w pełni na spłatę długu wykonawcom remontu. Tym niemniej, z serca dziękujemy wszystkim Ofiarodawcom za Waszą wrażliwość, odpowiedzialność za naszą świątynię i za złożone ofiary.

12. Korzystajmy z mediów i prasy katolickiej.

13. Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy dobrego tygodnia,
a Dzieciom i naszej Młodzieży życzymy ambitnego podejścia do nauki
i wielu sukcesów w nowym roku szkolnym!

*
EWANGELIA NA NIEDZIELĘ 30 SIERPNIA:

Mk 7, 1-8. 14-15. 21-23 Prawo Boże z zwyczaje
Słowa Ewangelii według świętego Marka

Zebrali się u Jezusa faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie umytymi rękami. Faryzeusze bowiem i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I gdy wrócą z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych zwyczajów, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych.

Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: «Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami?».

Odpowiedział im: «Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: „Ten lud czci mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode mnie. Ale czci na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi”. Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji».

Potem przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: «Słuchajcie Mnie, wszyscy i zrozumiejcie. Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Wszystko to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym».


UCZMY DZIECI, PIELĘGNUJMY MIŁOŚĆ DO BOGA PRZEZ MODLITWĘ!
Papież Franciszek o modlitwie w rodzinach, Audiencja ogólna
Watykan, 26.08.2015r.


„W naszych miastach są dzieci, których nie nauczono znaku krzyża. Jest to tymczasem jeden z najpiękniejszych obowiązków rodziców. Mamo i tato, nauczcie swe dzieci pacierza, nauczcie się je przeżegnać” – apelował na audiencji ogólnej Ojciec Święty. W dzisiejszej katechezie kontynuował rozważanie o tym, co kształtuje życie rodzinne. Poprzednio mówił o świętowaniu i pracy, dziś natomiast o modlitwie. Przyznał, że chrześcijanie często skarżą się na brak czasu na modlitwę. Zaznaczył jednak, że jeśli chodzi o wykorzystanie czasu, to rodzice są zdolni do rzeczy niemożliwych: w 24 godziny robią to, co normalnie zajmuje 48 godzin. „Nie wiem, jak to robią” – mówił Papież i żartował że należy im się za to nagroda Nobla.

Mówiąc o skarżeniu się na brak czasu na modlitwę, Franciszek zauważył że świadczy to o powszechnej potrzebie modlitwy. „Ten żal jest niewątpliwie szczery, bo ludzkie serce zawsze poszukuje modlitwy, nawet o tym nie wiedząc; a jeżeli jej nie znajduje, nie ma pokoju. Lecz aby modlitwa i serce się spotkały, musimy pielęgnować w naszych sercach żarliwą miłość do Boga, miłość uczuciową” – mówił Papież.

„To dobrze, że wierzymy w Boga całym sercem, że liczymy na Jego pomoc w trudnościach i czujemy się zobowiązani do dziękczynienia. To wszystko jest ważne. Ale czy kochamy Go choć trochę? Czy Jego myśl nas wzrusza, zaskakuje, rozczula? Pomyślmy o wielkim przykazaniu, na którym opierają się wszystkie pozostałe: «Będziesz miłował Pana, Boga twojego, z całego swego serca, z całej duszy swojej, ze wszystkich swych sił». Przykazanie to posługuje się żarliwym językiem miłości w odniesieniu do Boga” – powiedział Franciszek.

Papież podkreślił, że taka właśnie uczuciowa miłość do Boga jest źródłem ducha modlitwy. To ona sprawia, że duch ten jest obecny w każdej chwili życia i nigdy nie zanika...

Źródło:
http://pl.radiovaticana.va/news/2015/08/26/papie%C5%BC_na_audiencji_og%C3%B3lnej_o_modlitwie_w_rodzinie/1167612


ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II - pamiętamy!
2015 rok został ogłoszony Rokiem Papieża Jana Pawła II
Jan Paweł II - człowiek modlitwy


Szczególny charyzmat, jakim Ojciec Święty się cieszył, wypływał właśnie z jego modlitwy - powiedział w rozmowie z KAI arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki. Zdaniem byłego sekretarza bł. Jana Pawła II, tak jak człowiek odczuwa głód pożywienia, tak Ojciec Święty odczuwał głód obecności i bliskości Boga.

W pamięci wielu ludzi pozostał obraz bł. Jana Pawła II odmawiającego Brewiarz w bazylice Narodzenia Pana Jezusa w Betlejem i w katedrze na Wawelu. Relacje telewizyjne jak gdyby się zatrzymały, nikt nie komentował tego, co wiedzieliśmy, wszyscy w ciszy patrzyli przez pół godziny na modlącego się papieża. Dla wielu jest on przede wszystkim człowiekiem modlitwy...

- Ojciec Święty nigdy nie żałował czasu na modlitwę. Można powiedzieć, że Jego życie było modlitwą. Zaczynał od niej swój dzień. Jeszcze przed poranną toaletą, leżąc krzyżem w swojej sypialni, odmawiał cząstkę różańca. Potem szedł do kaplicy na rozmyślanie i modlitwę brewiarzową przed Mszą św. Właściwie przez cały dzień trwał w skupieniu, w stałej łączności z Panem Bogiem.

Każdą chwilę wykorzystywał na modlitwę. Kiedy przechodził czy przejeżdżał na audiencję, zawsze trwał w milczeniu, nie można było mu przerywać, rozmawiać z nim, bo wiedzieliśmy, że się modli.

Kiedyś pod koniec jego życia, gdy zjeżdżaliśmy windą, powiedział: "Wszystko mi się myli". Najwyraźniej miał zaburzony harmonogram swych modlitw. Kiedyś ks. Stanisław Dziwisz wyczekał moment i zapytał: "Ojcze Święty, czy mogę przerwać?" To milczenie było właśnie modlitwą bł. Jana Pawła II.

Papież modlił się leżąc na posadzce. Czy tak było aż do końca?

- Było tak dopóki mógł się sam poruszać i samodzielnie wstawać. A potem już modlitwę odmawiał leżąc w łóżku, bo o własnych siłach nie mógł wstawać.

Źródło:
https://www.oaza.pl/cdm/component/content/article/390-jan-pawel-ii-jego-modlitwa


FRANCISZEK PRZEPRASZA WALDENSÓW
Turyn, 25.08.2015r.


Włoskie media opublikowały we wtorek list, jaki waldensi - ugrupowanie chrześcijańskie założone w XII wieku jako znak sprzeciwu wobec władzy i bogactwa Kościoła - wystosowali do Franciszka po zakończonych w piątek obradach w Piemoncie.

"Synod ewangelickiego Kościoła waldensów przyjmuje z głębokim szacunkiem i nie bez wzruszenia prośbę o przebaczenie skierowaną przez Jego Świątobliwość w imieniu swego Kościoła za to, co określił mianem 'postaw niechrześcijańskich, a nawet nieludzkich' okazanych w przeszłości wobec naszych matek i ojców" - głosi przesłanie do papieża.

Następnie waldensi dodali w nocie zredagowanej po obradach: "Ta nowa sytuacja nie upoważnia nas do tego, by zastąpić tych, którzy zapłacili krwią i innym cierpieniem za swoje świadectwo wiary ewangelicznej i przebaczyć w ich imieniu".

Zapewnili zarazem, że w przeprosinach ze strony papieża widzą gotowość Kościoła do otwarcia nowego rozdziału we wzajemnych relacjach. "Nasze Kościoły - zadeklarowali waldensi - są gotowe napisać razem tę historię, nową także dla nas".

22 czerwca Franciszek jako pierwszy biskup Rzymu odwiedził w Turynie świątynię waldensów, należących obecnie do Światowego Aliansu Kościołów Reformowanych. W trakcie tej wizyty Franciszek powiedział między innymi: "W imieniu Kościoła katolickiego proszę was o przebaczenie za niechrześcijańskie czy nawet nieludzkie postawy i zachowania w dziejach, jakich dopuściliśmy się przeciwko wam. W imię Jezusa Chrystusa przebaczcie nam".

Źródło:
http://gosc.pl/doc/2665658.Waldensi-do-papieza-Nie-mozemy-przebaczyc


Podpatrzone w podróży: Polska - miejsca niezwykłe
KUDOWA CZERMNA, KAPLICA CZASZEK


Jest to kaplica, której ściany i sklepienie wyłożono szczątkami - ludzkimi, prawdziwymi czaszkami i kośćmi. Znajduje się tutaj 3 tysiące czaszek, a dalsze 21 tysięcy jest w krypcie pod kaplicą. Ta wielka liczba ludzkich kości i czaszek została umieszczona w tej kaplicy celowo. Uczynił to Wacław Tomaszek, tamtejszy proboszcz, (z pochodzenia Czech) , człowiek, któremu rozmyślanie nad śmiercią zajęło prawie całe życie. Pełnił on obowiązki duchownego przez czterdzieści lat, a ostatnie trzydzieści poświęcił tej niesamowitej kaplicy.

Pomysł zrodził się być może przy zwiedzaniu przez niego katakumb w Rzymspoczie. Wzorem mógł się też stać słynny Kościół Czaszek w miejscowości Kutna Hora w Czechach. W roku 1775 ksiądz Wacław Tomaszek przebywał w Rzymie. Tam doznał wielkiego wstrząsu. Podczas zwiedzania katakumb pierwszych chrześcijan przerażony widokiem otwartych ludzkich grobów, szkieletów, czaszek, podziemnych ciemnych korytarzy wzbudził w sobie wielką refleksję nad ostateczną prawdą o człowieku - o śmierci. Przepełniony tym wrażeniem powrócił do Czermnej i tam wydarzyło się cos jeszcze bardziej niesamowitego.

Pewnego dnia ksiądz Tomaszek zauważył, jak psy rozdrapują ziemię koło starej dzwonnicy przy kościelnej. W ziemi zaczęły ukazywać się ludzkie czaszki i kości. Wezwał więc grabarza J.Langera i kościelnego J.Schmidta i razem zaczęli wydobywać znajdujące się płytko pod ziemią szczątki. Nie spodziewali się, że natrafią aż na kilkadziesiąt tysięcy ludzkich kości. Były to kości ofiar wojen na Ziemi Kłodzkiej, prawdopodobnie z czasów wojny trzydziestoletniej (1618-1648), prusko-austriackiej i szerzących się po niej epidemiach cholery w 1680 roku oraz prawdopodobnie z wojny siedmioletniej (1756-1763).

Ksiądz Tomaszek postanowił wydobyć wszystkie szczątki. Polecił grabarzowi i kościelnemu oczyścić, wybielić kości wraz z czaszkami i zgromadzić w kaplicy. Prace rozpoczęto w 1776 roku. Wybudowano kaplicę i przez następne 18 lat ks. Tomaszek przy pomocy grabarza Langera zbierał w rejonie Kudowy, Dusznik i Polanicy ludzkie szczątki. Wyłożono ściany kośćmi i czaszkami, pokryto nawet nimi sufit. Umieszczono w kaplicy ołtarz z figurą Chrystusa na krzyżu - największego symbolu śmierci. Ponadto ustawiono figury dwóch aniołów.

Prace w kaplicy trwały do 1804 roku. Zgromadzono około 24 tys. ludzkich czaszek i piszczeli. Wystrój kaplicy stanowi około 3 tys. czaszek, reszta jest zgromadzona w podziemiu, ułożona na wysokość 2 metrów. Przejęci tym spotkaniem z przemijalnością świata i śmierci - ksiądz Tomaszek i grabarz Langer - postanowili, aby ich pośmiertne szczątki również spoczęły w kaplicy. Tak się stało.

ODWIEDŹ KAPLICĘ WIRTUALNIE:
http://dolnyslask360.pl/miejsce.php?q=135

Prosimy Was o modlitwę za Zmarłych spoczywających w Kaplicy.
Pamiętajmy o regularnej modlitwie i zamawianiu mszy świętych za naszych Zmarłych.
Wieczny odpoczynek racz Im dać, Panie!

Źródło:
http://www.kudowa.zdroj.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=53


POCZĄTEK WRZEŚNIA W LITURGII 1-6.09.2015r.


1.09, wtorek, Bł. Bronisławy, dziewicy

Bł. Bronisława, (ok. 1200-1259). Urodziła się w Kamieniu na Śląsku. Krewna św. Jacka i bł. Czesława. Mając 16 lat wstąpiła do klasztoru norbertanek w Zwierzyńcu pod Krakowem. W życiu zakonnym doszła do wyżyn modlitwy mistycznej. Jej relikwie spoczywają w kościele norbertanek w Krakowie. Jest patronką diecezji opolskiej oraz dobrej stawy.

W IKONOGRAFII Błogosławiona przedstawiana jest w białym habicie, czasami klęczy przed Chrystusem trzymającym krzyż lub przed Trójcą Przenajświętszą. Jej atrybutem jest lilia.


3.09, czwartek, Św. Grzegorz i Wielki, papież, doktor Kościoła

Św. Grzegorz i Wielki, (540-604). Na Wschodzie czczony jako Grzegorz Dialogos. Urodził się w rodzinie rzymskich patrycjuszów. Jego rodzice, św. Gordian i św. Sylwia, doznają chwały ołtarzy. Będąc prefektem miasta, nie mogąc pogodzić służby Bogu i światu, porzucił karierę i we własnym domu założył klasztor dla dwunastu towarzyszy (575) oraz sześć innych klasztorów w swoich dobrach na Sycylii. W cztery lata później papież Pelagiusz II udzielił mu święceń diakonatu i jako swego przedstawiciela wystał do Konstantynopola (578-586). Wykazał duże umiejętności dyplomatyczne. Powróciwszy do Rzymu prowadził nadal życie zakonne. Po śmierci papieża został wybrany na stolicę Piotrową 3 września 590 roku. Jego pontyfikat trwał 15 lat. Był to burzliwy okres wędrówki ludów. Grzegorz i pozyskał dla Kościoła Wizygotów w Hiszpanii, ariańskich Longobardów, Gallów oraz brytyjskich Anglosasów. Historia nazwala go "apostołem ludów barbarzyńskich". On zaś określił siebie: "servus servorum Dei" "sługa sług Bożych".

Grzegorz odnowił życie kościelne, zreformował i ujednolicił liturgię i śpiew kościelny Od jego pontyfikatu pochodzi zwyczaj odprawiania 30 Mszy świętych za zmarłych zwanych "gregoriańskimi". Pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką, która wywarła poważny wpływ na kształtowanie się myśli chrześcijańskiego Zachodu, zwłaszcza w zakresie duchowości i prawodawstwa. Należy do czterech wielkich doktorów Kościoła Zachodniego. Jest patronem m. in. uczniów, studentów, nauczycieli, chórów szkolnych, piosenkarzy, muzyków. Gdy Rzym nawiedziła w 590 roku zaraza, Grzegorz zarządził pokutną procesję dla odwrócenia klęski. Podczas niej nad mauzoleum Hadriana zobaczył anioła chowającego wyciągnięty skrwawiony miecz. Wizję te zrozumiano jako koniec plagi. Utrwalono ją artystycznie. Do dnia dzisiejszego nad tym mauzoleum Hadriana, zwanym Zamkiem Św. Anioła, dominuje ogromny posąg anioła ze wzniesionym mieczem.


4.09, piątek, błog. dziewic, męczennic Marii Stelli i Towarzyszek

1 sierpnia 1943 r. w Nowogródku (obecnie Białoruś) poniosło śmierć męczeńską z rąk nazistów 11 sióstr ze zgromadzenia nazaretanek. Swoje życie złożyły w ofierze za aresztowanych członków polskich rodzin i za kapłana.
Ich beatyfikacji dokonał 5 marca 2000 r. Jan Paweł II.

Pierwsze siostry przybyły do Nowogródka we wrześniu 1929 r. Zajęły się tam wychowaniem religijnym i edukacją dzieci i młodzieży. Najpierw założyły internat, następnie szkołę powszechną. Otwarte na potrzeby ludzi w czasie pokoju, tym bardziej gorliwie służyły innym podczas okupacji wojennej. Po zajęciu tych ziem przez Niemców nastąpiła masowa eksterminacja mieszkającej tam ludności żydowskiej oraz Polaków. 18 lipca 1943 r. Niemcy aresztowali ponad 120 osób. Nazaretanki ze wspólnoty Chrystusa Króla w Nowogródku podjęły wówczas decyzję o ofiarowaniu swego życia w zamian za przeznaczonych na rozstrzelanie Polaków. Wobec swojego kapelana gotowość poniesienia ofiary zadeklarowała w imieniu sióstr błogosławiona Maria Stella. Większość z aresztowanych wywieziono ostatecznie na roboty do Rzeszy. Zagrożony egzekucją był jednak jedyny kapłan w tej okolicy, ks. Aleksander Zienkiewicz. Siostry ponowiły swą gotowość do oddania życia w jego obronie, mówiąc: „Ks. Kapelan jest bardziej potrzebny ludziom niż my, toteż modlimy się teraz o to, aby Bóg raczej nas zabrał niż Księdza, jeśli jest potrzebna dalsza ofiara.”

31 lipca 1943 r. wieczorem siostry otrzymały wezwanie na komisariat. Tego samego dnia siostry zostały wywiezione za miasto. Nie mogąc znaleźć dla nich miejsca na egzekucję, okupanci zabrali siostry z powrotem na komisariat i zamknęli w jego piwnicach. Następnego dnia, w niedzielę, 1 sierpnia 1943 r., rozstrzelali je w lesie nieopodal miasta. Najstarsza z sióstr (bł. Maria Stella) miała 55 lat, najmłodsza - 27. Zarówno ks. Zienkiewicz, jak i pozostali uwięzieni ocaleli.

Źródła:
http://www.niedziela.pl/
http://brewiarz.pl/
http://ordo.pallotyni.pl/
http://mateusz.pl/czytania/2015/
http://pustkow.c0.pl/gp.php?plik=swieci.php&m=7


AKTUALNE WYDARZENIA RELIGIJNE:
WARSZAWA i NASZE OKOLICE


1.09 - MARSZ PAMIĘCI, Warszawa
We wtorek 1 września przypada 76. rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji odbędzie się już 4. Marsz Pamięci dla uczczenia wszystkich ofiar zbrodniczych systemów totalitarnych. Rozpocznie się on w Archikatedrze św. Jana o godz. 17.00 i przejdzie Krakowskim Przedmieściem do Bazyliki św. Krzyża, gdzie o godz. 19.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar i wszystkich poległych w obronie Ojczyzny.


NA DOBRĄ POGODĘ POLECAMY SOBOTNIE
Spacery szlakiem kościołów warszawskich
Więcej informacji:
http://archidiecezja.warszawa.pl/wydarzenia/spacery-szlakiem-kosciolow-warszawskich/

*
BIEŻĄCE WYDARZENIA KULTURALNE i SAKRALNE - patrz:
http://archidiecezja.warszawa.pl/wydarzenia/

DO 20 WRZEŚNIA TRWA
XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej
Organy Archikatedry Warszawskiej w Warszawie (2015 r.)
Koncerty festiwalowe odbywają się
w kolejne niedziele o godz. 16.00
w Archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska 8).
Program koncertów:
http://www.kapitula.org/mfmo.html


MROKÓW POMAGA


1 - JUSTYNA I GRZEGORZ Justyna od młodych swoich lat cierpi bardzo często choruje na zapalenie nerek często przebywa w szpitalu. Ma bardzo poważne problemy z oddawaniem moczu.

Schorzenie: moczenie nocne i dzienne, obserwacja w kierunku odpływu żołądkowo-przełykowego, stan zagrożenia kamicą. Na stałe przyjmuje leki, które są bardzo drogie. Brakuje pieniędzy na zakup lekarstw. które są bardzo ważne. Jeśli Justyna nie będzie brała lekarstw to choroba będzie postępować i będzie coraz gorzej. Ta choroba wiąże się z bardzo dużymi kosztami, gdyż wymaga stałego leczenia i rehabilitacji. Ponadto Lekarze stwierdzili bardzo dużą wadę zgryzu. Jest pod stałą kontrolą specjalisty Ortodontki.

Justyna ma również bardzo chorego brata Grzegorza cierpiącego na depresję, upośledzenie umysłowe i schizofrenię. Na stałe musi przyjmować leki

Schizofrenia jest chorobą psychiczną polegającą na nieprawidłowym funkcjonowaniu sfery psychicznej Grzesia. Powoduje zaburzenia myślenia, urojenia, omamy, halucynacje, zmienne uczucia i zachowanie. Zaś depresja jest jednostką chorobową, której towarzyszą następujące objawy: smutek, problemy ze snem, brak radości z życia. Wiąże się ona też z bardzo dużymi nakładami finansowymi, gdyż wymaga stałego leczenia, rehabilitacji i obserwacji.

Więcej informacji na stronie Fundacji
www.dzieciom.pl/14932
www.dzieciom.pl/5562
Tel: +48224869699


2 - POLSKA AKCJA HUMANITARNA DLA NEPALU PO TRZĘSIENIU ZIEMI

Wciąż działa konto PAH (BPH S.A. 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem „Nepal”). Przelewów można dokonywać również on - line (wybierając cel darowizny „Nepal”).

– Wszystkie zebrane środki zostaną wykorzystane na kontynuowanie działań Polskiej Akcji Humanitarnej w Nepalu. Po zakończeniu trwającej obecnie pory monsunowej PAH przystąpi do długofalowych projektów odbudowy zniszczeń. Dlatego tak ważne jest, aby przed ustaniem ulew uzbierać jak najwięcej środków na pomoc.

LINK DO WPŁAT:
http://www.pah.org.pl/wspieraj


LICZNIK ODWIEDZIN
dzięki uprzejmości stat.4u.pl

(KLIKNIJ LOGO)

stat4u