...
         aktualności          sakramenty          o parafii          linki          kontakt         

„Z czystego serca rodzi sie owoc dobrego życia.”
Św. Tomasz z Akwinu, w Liturgii 28 stycznia


SERDECZNIE WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ PARAFII MROKÓW!

ZAPLANUJ SWÓJ CZAS NA MODLITWĘ! - PONIŻEJ ZNAJDZIESZ KOLEJNO:

1 - PRAKTYCZNY KALENDARZ PARAFII MROKÓW, A W NIM:
WYDARZENIA, GODZINY NABOŻEŃSTW, INTENCJE MSZALNE, WOLNE TERMINY MSZY ŚWIĘTYCH
*Aby poznać szczegóły, wystarczy kliknąć opis pod datą danego wydarzenia*
2 - BIEŻĄCE OGŁOSZENIA Z ŻYCIA PARAFII
*Dodatkowo kilka krótkich artykułów z życia Kościoła, o liturgii i świętych*
3 - AKTUALNE WYDARZENIA RELIGIJNE Z WARSZAWY I OKOLIC: m.in. koncerty, wykłady, spotkania
*Wszystkie linki pod wydarzeniami są aktywne - wystarczy je skopiować i otwierać w nowym oknie*
4 - WAŻNE DATY Z ŻYCIA PARAFII MROKÓW

ZACHĘCAMY DO CZĘSTEGO KORZYSTANIA i ZAANGAŻOWANIA W ŻYCIE PARAFII!


*KALENDARZ PARAFII MROKÓW*
Stan na 26.01.2015r.
WSPOMNIENIA LITURGICZNE, LITURGIA SŁOWA,
ROZWAŻANIA NA KAŻDY DZIEŃ:
http://www.niedziela.pl/spis_liturgia.php


OGŁOSZENIA PARAFIALNE na 01.02.2015r.
4 Niedziela zwykła


1. W Niedzielę 25 stycznia zakończył się
TYDZIEŃ MODLITW O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN.
obchodzony pod hasłem „Jezus rzekł do Samarytanki: »Daj mi pić!«.

2. W ostatnią niedzielę na Sumie modliliśmy się
za wszystkie Babcie i Dziadków z parafii Mroków.
Dziękujemy naszym kochanym Seniorom za Waszą wrażliwość, troskę o Rodziny, o naszą wspólnotę parafialną i mrokowski Kościół.

3. Od poniedziałku 26 stycznia wracają
msze wieczorne o 17:00.

4. W poniedziałek 26 stycznia przypada Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Nie ustawajmy w modlitwach o pokój między muzułmanami, a chrześcijanami.

5. Za tydzień 1 niedziela miesiąca.
Po Sumie o 12:00 będziemy adorować Pana Jezusa
w modlitwie i śpiewach.
Zapraszamy!

6.1 W poniedziałek po feriach, 2 lutego,
obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego,
popularnie zwane Matki Bożej Gromnicznej.
Będą 2 msze o 10:00 i 18:00.
Tego dnia wspieramy datkami zakony klauzurowe.
Przynieśmy dobrze zabezpieczone gromnice.
*
6.2 OD LUTEGO CO MIESIĄC
W KAŻDY PIERWSZY PONIEDZIAŁEK MIESIĄCA
na mszy wieczornej będziemy polecać
Miłosierdziu Bożemu naszych Zmarłych,
za których modlimy się w Wypominkach.
Zapraszamy na wspólną modlitwę 2 lutego o 18:00!

6. W celu potwierdzenia uczestnictwa
na Pielgrzymkę do Lourdes i La Salette
prosimy o wpłacanie zaliczki w wysokości 1 000 zł.
UWAGA! Prosimy uregulować wpłaty
u ks. Proboszcza w niedziele 15 lub 22 lutego.
Proszę przygotować dane osobowe i PESEL.

7. Uwaga! W SOBOTĘ 14 MARCA 2015
ORGANIZUJEMY PIELGRZYMKĘ NA
MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ W CZERWIŃSKU.
Wyjazd o 10:00, Misterium o 13:00.
Powrót w godzinach wieczornych.
Koszt: 20 zł dorośli i 15 dzieci.
Zapisy - u ks. Proboszcza w niedziele od 15 lutego.

8. Rozpoczął się nowy rok, a z nim konieczność dokonania rozliczenia podatku za rok ubiegły. Można 1% podatku przeznaczyć na cele działalności Organizacji Pożytku Publicznego. Status Organizacji Pożytku Publicznego posiada m.in. Caritas Archidiecezji Warszawskiej
Inne organizacje pożytku publicznego poniżej:

http://www.mpips.gov.pl/bip/wykaz-organizacji-pozytku-publicznego/

9. Zachęcamy do zamawiania intencji na nowy rok kalendarzowy.
Korzystajmy też z prasy katolickiej.

10. Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy dobrego tygodnia,
a wszystkim wypoczywającym udanych ferii i szczęśliwych powrotów.


Jezus chce jedności wszystkich!
PAPIEŻ FRANCISZEK, Watykan, Anioł Pański, 25 stycznia 2015r.


W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Franciszek nawiązał do dzisiejszej Ewangelii. Zauważył, że Jezus rozpoczyna swą działalność publiczną, kiedy Herod uwięził św. Jana Chrzciciela i uciszył jego prorocki głos. Właśnie wtedy Jezus decyduje się głosić wszystkim, a zwłaszcza ubogim, Ewangelię Bożą.

„Przepowiadanie Jezusa – powiedział Franciszek – jest podobne do Jana, z tą zasadniczą różnicą, że Jezus nie wskazuje na innego, który przyjść: to On sam jest wypełnieniem obietnic; to Jezus jest dobrą nowiną, w którą należy uwierzyć, przyjąć i przekazać ludziom wszystkich czasów, aby także oni zawierzyli Jemu swoje życie. Sam Jezus Chrystus jest Słowem żywym i działającym w dziejach: ten, kto Go słucha i idzie za Nim wejdzie do Królestwa Bożego. Jezus jest wypełnieniem obietnic Bożych, ponieważ jest Tym, który daje człowiekowi Ducha Świętego, jest wodą żywą, która gasi pragnienie naszego niespokojnego serca, spragnionego życia, miłości, wolności, pokoju: spragnionego Boga. Ileż to razy czuliśmy, że nasze serce jest spragnione. On objawił to Samarytance, spotkanej przy studni Jakuba, do której powiedział: Daj mi pić”.

W tym kontekście Franciszek nawiązał do kończącego się dzisiaj Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Prośba Jezusa skierowana do Samarytanki jest bowiem hasłem tegorocznych modlitw.

„Dziś wieczorem – powiedział Ojciec Święty – wraz z wiernymi diecezji rzymskiej oraz z przedstawicielami różnych Kościołów i Wspólnot kościelnych, spotkamy się w bazylice świętego Pawła za Murami, aby intensywnie modlić się do Pana, żeby umocnił nasze zaangażowanie na rzecz pełnej jedności wszystkich chrześcijan. Podział chrześcijan jest smutnym faktem. Jednak Jezus chce, byśmy byli zjednoczeni, byśmy byli jednym ciałem. Podzieliły nas nasze grzechy i historia. Dlatego musimy się modlić, aby Duch Święty zjednoczył nas na nowo. Jezus chce jedności wszystkich. Diabeł, jak wiemy, jest ojcem podziałów, jest tym, który ciągle dzieli, wszczyna wojny, wyrządza tak wiele zła. Przyswajajmy sobie coraz bardziej to pragnienie jedności, które jest w Jezusie. Kontynuujmy zatem modlitwę i nasze zaangażowanie w dążeniu do pełnej jedności uczniów Chrystusa, pewni, że On sam jest u naszego boku i podtrzymuje nas mocą swojego Ducha, aby ten cel się przybliżył”.

Tekst pochodzi ze strony
http://pl.radiovaticana.va/news/2015/01/25/papie%C5%BC_na_anio%C5%82_pa%C5%84ski:_pan_jezus_pragnie_naszej_jedno%C5%9Bci/pol-844869


"Króliki" papieża Franciszka
Kontrowersyjne słowa o zdrowym rozsądku i rodzinie
Lot z Manilii do Rzymu, 20 stycznia 2015r.


Podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu lecącego z Manili do Rzymu papież nawiązał do nauczania Pawła VI na temat rodziny oraz jego sprzeciwu wobec kontroli urodzeń i uznał go za "proroka" jako autora encykliki "Humanae vitae" o "zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego".

Przyznał, że nie zgadza się z opiniami, że "dobrzy katolicy" muszą być jak "króliki" i mieć dużo dzieci.

Przypomniał ujemny wskaźnik urodzeń we Włoszech i Hiszpanii. - Ale to nie znaczy, że chrześcijanin musi masowo robić dzieci. Zrugałem kilka miesięcy temu w parafii kobietę, która była po raz ósmy w ciąży i była po siedmiu cesarskich cięciach, pytałem ją: Chce pani osierocić dzieci? Nie trzeba rzucać Bogu wyzwania - powiedział.

Jego zdaniem optymalną liczbą dzieci jest trójka. - Niektórzy sądzą, że - wybaczcie mi moje słowa - po to, by być dobrymi katolikami, powinniśmy być jak króliki. Nie - podkreślił papież.

Franciszek wyraził przekonanie, że w rodzicielstwie najważniejsza jest odpowiedzialność.

Tekst pochodzi ze strony
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1356839,Mocne-slowa-Franciszka-Katolicy-nie-musza-byc-jak-kroliki


Synod o rodzinie zawita do Mrokowa!
Wkrótce konsultacje w parafiach
Warszawa, 21.01.2015r.


W Archidiecezji Warszawskiej rozpoczynają się konsultacje w ramach przygotowań do jesiennego Zwyczajnego Synodu o Rodzinie. Konsultacje odbędą się na trzech poziomach: w Radzie Duszpasterskiej Archidiecezji Warszawskiej, UKSW oraz w parafiach

W parafiach Archidiecezji Warszawskiej konsultacje zostaną przeprowadzone w ramach spotkań Parafialnej Rady Duszpasterskiej rozszerzonej o chętnych parafian. Spotkanie będzie przebiegało według schematu zaproponowanego w „Lineamenta” (CZYTAJ TU>>), czyli według 46 pytań tam zawartych. Wszystkie odnoszą się do tekstu „Relatio Synodi” – relacji z jesiennego nadzwyczajnego synodu o rodzinie. Warto zatem, aby każdy uczestnik spotkania zapoznał się wcześniej z treścią tego dokumentu (CZYTAJ TU>>). Na stronie głównej naszego serwisu pojawiły się odnośniki do obu dokumentów.

A co potem? Zebrane odpowiedzi będą przekazane z parafii do dekanatów. Tam nastąpi ich opracowanie. Wszystkie dokumenty z dekanatów trafią do 16 lutego do Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. Tu powstanie jeden ostateczny dokument zawierający odpowiedzi zebrane podczas konsultacji. Tekst ten będzie syntezą uzyskanych odpowiedzi, odzwierciedli wszystkie poruszane problemy, głosy i opinie pojawiające się podczas konsultacji w parafiach, w Radzie Duszpasterskiej AW i w środowiskach akademickich. Ten dokument będzie następnie przesłany do Konferencji Episkopatu Polski.

Przypominamy, że jesienią, w dniach 4-25 października odbędzie się w Rzymie XIV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów pod hasłem „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”. Będzie to uwieńczenie prac zeszłorocznego nadzwyczajnego synodu o rodzinie oraz konsultacji po jego zakończeniu, we wszystkich Kościołach lokalnych świata.

Źródło:
http://archidiecezja.warszawa.pl/synod-o-rodzinie-wkrotce-konsultacje-w-parafiach/


Jeździsz na czerwonym [nie tylko] w Mrokowie?
Zapłacisz mandat - i to bez ostrzeżenia!
24.01.2015r.


Zawsze zachęcamy naszych zmotoryzowanych Parafian i Gości do przepisowej jazdy i życzliwości na drodze. Już niedługo pomoże nam w tym nowoczesna technologia i nowy pomysł Inspekcji Transportu Drogowego, który znajdzie zastosowanie m.in. na mrokowskim skrzyżowaniu Al. Krakowskiej z ul. Rejonową.

Już nie tylko patrole, już nie tylko wideo-rejestratory i fotoradary - kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle namierzą specjalne czujniki.

Montaż pierwszego urządzenia ruszył właśnie na krajowej "trójce" w Polkowicach na Dolnym Śląsku.

Z góry kamery nagrają każde auto, które przejedzie na czerwonym świetle. Film momentalnie trafi do centrali systemu w Warszawie, a kilka dni później kierowca znajdzie w skrzynce mandat.

Oprócz Polkowic rejestratory staną też w 19 innych miejscach. Inspekcja wytypowała najniebezpieczniejsze skrzyżowania na drogach krajowych. W okolicach Warszawy zostaną zamontowane w Markach przy skrzyżowaniu krajowej "8" z ul. Wspólną, w Jabłonnie przy skrzyżowaniu krajowej "61" z ul. Modlińską i Brzozową, a także przy krajowej 7 w miejscowości Mroków

Ostrzeżenia nie będzie. Co ciekawe, w przeciwieństwie do fotoradarów, nic nie ostrzeże kierowców przed kamerami, bo... zabrakło znaków.

- Nie ma wzoru znaku informującego o zamontowanym rejestratorze wjazdu na czerwonym świetle - wyjaśnia Alvin Gajadhur z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Źródło:
http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,fotoradar-zlapie-cie-na-czerwonym-ostrzezenia-nie-bedzie,155951.html#!prettyPhoto


ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II - pamiętamy!
2015 rok został ogłoszony Rokiem Papieża Jana Pawła II


PAPIEŻ POLAK O ROLI ŻYCIA KONSEKROWANEGO i DRUGIM LUTEGO
Adhortacja apostolska Vita consecrata, Rzym 1966

W polskiej tradycji Dzień 2 lutego to święto Matki Bożej Gromnicznej. Tak jak Maryja wniosła Jezusa do świątyni jerozolimskiej, tak też przynosi światło wierzącym. W tym dniu w kościele dokonuje się poświecenia gromnic, których płomień symbolizuje Chrystusa – Światłość świata.

Jan Paweł II pragnął, aby – począwszy od roku 1997 – obchodzony był w święto Ofiarowania Dzień Życia Konsekrowanego. Ofiarowanie Syna Bożego, którego symbolem jest przyniesienie Go do świątyni, jest wzorem dla wszystkich, którzy poświęcają swe życie Panu. Podkreślił to mówiąc:

Ofiarowanie Jezusa staje się wymowną ikoną całkowitego oddania własnego życia dla tych, którzy powołani są, aby odtworzyć w Kościele i w świecie, poprzez rady ewangeliczne charakterystyczne przymioty Jezusa, dziewictwo, ubóstwo i posłuszeństwo.

Papież Polak doceniał wartość służby poświęconej Bogu:
W ciągu stuleci nigdy nie zabrakło ludzi, którzy — idąc posłusznie za wezwaniem Ojca i poruszeniami Ducha Świętego — wybrali tę drogę specjalnego naśladowania Chrystusa, aby oddać się Jemu sercem “niepodzielnym” (por. 1 Kor 7, 34). Oni także porzucili wszystko jak Apostołowie, aby przebywać z Nim i tak jak On oddać się na służbę Bogu i braciom. W ten sposób przyczynili się do objawienia tajemnicy i misji Kościoła dzięki licznym charyzmatom życia duchowego i apostolskiego, których udzielał im Duch Święty, a w ten sposób wnieśli też wkład w odnowę społeczeństwa.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jakim bogactwem jest dla wspólnoty kościelnej dar życia konsekrowanego w całej różnorodności jego charyzmatów i instytucji. Razem dziękujemy Bogu za Zakony i Instytuty zakonne, kontemplacyjne lub prowadzące dzieła apostolskie, oraz za Stowarzyszenia życia apostolskiego, za Instytuty świeckie i za inne grupy osób konsekrowanych, jak również za tych wszystkich, którzy w ukryciu swego serca oddają się Bogu poprzez szczególną konsekrację.

Źródła:
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/adhortacje/vita.html
http://www.janpawel2.pl/centrumjp2/939-2-lutego-uroczysto-ofiarowania-paskiego

(2) DZIAŁ - PAPIESKI ALFABET CYTATÓW
Jan Paweł II o NOWEJ EWANGELIZACJI

Nowa ewangelizacja — podobnie jak ewangelizacja we wszystkich epokach — będzie skuteczna, jeśli stanie się „głoszeniem na dachach” tego, co najpierw zostało przeżyte w głębokim zjednoczeniu z Chrystusem. Dlatego potrzebuje ona solidnych osobowości, ożywianych gorliwością świętych. Nowa ewangelizacja wymaga od osób konsekrowanych pełnej świadomości teologicznego sensu wyzwań naszej epoki. Te wyzwania należy poddawać uważnemu i wspólnotowemu rozeznaniu, mając na uwadze odnowę misji. Odwaga głoszenia Pana Jezusa musi łączyć się z ufnością w działanie Opatrzności Bożej, obecnej w świecie, która „sprawia, że wszystko, nawet ludzkie przeciwności, przysparzają dobra Kościołowi”
/Cytat z Adhortacji Vita Consecrata/

(3) ŻYCIORYS JANA PAWŁA II DLA AMBITNYCH:
http://www.centrumjp2.pl/jan-pawel-ii/biografia-jana-pawla-ii/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Pawe%C5%82_II


KONIEC STYCZNIA W LITURGII: 25.01-02.02.2015


NIEDZIELA, 25.01 - NAWRÓCENIE ŚW. PAWŁA

Nawrócenie św. Pawła jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Kościele. Szaweł, gorliwy faryzeusz i prześladowca Kościoła, wskutek ukazania się mu Chrystusa Zmartwychwstałego u bram Damaszku, stał się nie tylko Jego uczniem, ale poświęcił całe życie szerzeniu Ewangelii; wyprowadził Kościół z ograniczeń judaizmu i zaniósł światło Ewangelii do Europy, stając się Apostołem Narodów.


26 stycznia - Świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa

Tymoteusz, syn Greka i Żydówki, pochodził z Listry (Dz 16,1). Mimo słabego zdrowia był gorliwy i pełen zapału. Towarzyszył św. Pawłowi w czasie jego podróży misyjnych, przy zakładaniu pierwszych gmin chrześcijańskich. Został biskupem w Efezie.

Tytus pochodził z rodziny pogańskiej. Nawrócony przez św. Pawła był drugim jego powiernikiem i wiernym towarzyszem w pracach apostolskich. Jemu św. Paweł polecił zaprowadzić ład w Koryncie i zorganizować Kościół na Krecie, gdzie został biskupem. Św. Paweł skierował do Tymoteusza i Tytusa listy pasterskie, zawierające zawsze aktualne normy działalności duszpasterskiej i misyjnej w Kościele.


27 stycznia - Bł. Jerzego Matulewicza, biskupa

Bł. Jerzy urodził się 13 kwietnia 1871 roku w Luginie koło Mariampola, w rodzinie litewskiej. Został prezbiterem diecezji kieleckiej. Pracował zwłaszcza w Warszawie wśród robotników, inteligencji i sierot oraz w Akademii Duchownej w Petersburgu. Odnowił Zgromadzenie Księży Marianów i założył Zgromadzenia: Sióstr Ubogich od Niepokalanego Poczęcia i Sióstr Eucharystek. W latach 1918 - 1925 był biskupem wileńskim, a następnie wizytatorem apostolskim na Litwie, gdzie zmarł 27 stycznia 1927 roku. Odznaczał się szczególną miłością do Chrystusa, Maryi Niepokalanej i Kościoła.


28 stycznia - Św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła

Św. Tomasz urodził się około roku 1225. Był wychowankiem opactwa Monte Cassino. W młodym wieku wstąpił do zakonu dominikanów. Studiował teologię w Kolonii pod kierunkiem św. Alberta Wielkiego, a potem w Paryżu, gdzie z kolei sam wykładał. Jest najznakomitszym przedstawicielem filozofii i teologii scholastycznej. Jego główne dzieła: "Suma teologiczna" i "Suma przeciw poganom", są oryginalną syntezą filozofii i teologii scholastycznej. Pisał także komentarze do Pisma św. W ten sposób zrealizował dominikański ideał: przekazywać innym sprawy przemodlone. Umarł 7 marca 1274 roku w drodze na sobór w Lyonie. Jest patronem szkół katolickich.


29 stycznia - Św. Anieli Merici, dziewicy

Św. Aniela Merici urodziła się około roku 1470. W roku 1535 w Brescii założyła stowarzyszenie panien pod wezwaniem św. Urszuli, którego członkinie, żyjąc według rad ewangelicznych, ale bez klauzury i habitu zakonnego, miały szukać kontaktu z ludźmi, oddziaływać na swoje środowisko, a przede wszystkim otoczyć opieką biedne dziewczęta. Stowarzyszenie św. Urszuli przekształciło się w zakon urszulanek. Św. Aniela umarła 27 stycznia 1540 roku.


29 stycznia - Bł. Bolesławy Marii Lament, dziewicy

Bolesława Lament urodziła się 3 lipca 1862 roku w Łowiczu. Głęboko przejęta brakiem jedności Kościoła, w 1905 roku założyła w Mohylewie na Białorusi Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, wyznaczając mu za cel szczegółowy działalność zmierzającą do zjednoczenia chrześcijan i umacnianie w wierze katolików. Odznaczała się wielką miłością Eucharystii i Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz ogromną żarliwością apostolską i ekumeniczną. Zmarła w Białymstoku 29 stycznia 1946 roku.


30 stycznia - Bł. Bronisława Markiewicza, prezbitera

Bł. Bronisław Markiewicz urodził się 13 lipca 1842 roku w Pruchniku w diecezji przemyskiej. 15 września 1867 roku został wyświęcony na prezbitera. W roku 1885, po osiemnastu latach gorliwej i owocnej pracy kapłańskiej w swej macierzystej diecezji, wstąpił do Zgromadzenia Księży Salezjanów, gdzie był uczniem św. Jana Bosko. W 1897 roku założył Zgromadzenia: Sióstr Michalitek i Księży Michalitów. Przepełniony miłością Boga i człowieka, działając w duchu "powściągliwości i pracy", poświęcił całe swe życie zapomnianym i odepchniętym sierotom, biednym dzieciom oraz opuszczonej i zaniedbanej moralnie młodzieży. Zmarł po pracowitym i świątobliwym życiu dnia 29 stycznia 1912 roku.


31 stycznia - Św. Jana Bosko, prezbitera

Św. Jan Bosko, prezbiter z Turynu, całe życie poświęcił młodzieży. Dla opieki nad młodzieżą założył zgromadzenia księży salezjanów oraz zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki. Umarł w Turynie, 31 stycznia 1888 roku.


2 lutego - Ofiarowanie Pańskie

Święto Ofiarowania Pańskiego przypada czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu. Jest to pamiątka ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej i dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia.

Kościół wszystkim ważniejszym wydarzeniom z życia Chrystusa daje w liturgii szczególnie uroczysty charakter. Święto Ofiarowania Pana Jezusa należy do najdawniejszych, gdyż było obchodzone w Jerozolimie już w IV w., a więc zaraz po ustaniu prześladowań. Dwa wieki później pojawiło się również w Kościele zachodnim.

Tradycyjnie dzisiejszy dzień nazywa się dniem Matki Bożej Gromnicznej. W ten sposób uwypukla się fakt przyniesienia przez Maryję małego Jezusa do świątyni. Obchodom towarzyszyła procesja ze świecami. W czasie Ofiarowania starzec Symeon wziął na ręce swoje Pana Jezusa i wypowiedział prorocze słowa: "Światłość na oświecenie pogan i na chwałę Izraela" (Łk 2, 32). Według podania procesja z zapalonymi świecami była znana w Rzymie już w czasach papieża św. Gelazego w 492 r. Od X w. upowszechnił się obrzęd poświęcania świec, których płomień symbolizuje Jezusa - Światłość świata

Źródła:
http://www.niedziela.pl/
http://brewiarz.pl/
http://ordo.pallotyni.pl/


AKTUALNE WYDARZENIA RELIGIJNE:
WARSZAWA i NASZE OKOLICE


W KINACH:
"Exodus: Bogowie i królowie"
Exodus to inaczej Księga Wyjścia,
której kluczowe wydarzenia to m.in.
Izraelici w Egipcie, Narodziny Mojżesza, Ucieczka Mojżesza
Bóg Jahwe objawia się Mojżeszowi w krzewie gorejącym,
Spotkania Mojżesza z faraonem, Plagi egipskie,
Ucieczka Izraelitów z Egiptu, Przejście przez Morze Czerwone
Ten film przedstawia biblijną historię oczami Hollywood
Ocena widzów - 6,5/10
Recenzja i zwiastun:
http://kultura.newsweek.pl/exodus-bogowie-i-krolowie-recenzja,artykuly,354799,1.html

*

**27 stycznia 2015, godz. 18:00
DEBATA - Stwórca i/czy twórca – o powołaniu artysty
1. Piętro (miejsce spotkania Centrum Myśli Jana Pawła II),
Warszawa, ul. Foksal 11, lok. 30
Najwięksi polscy artyści. Ważne i aktualne tematy, którymi żyje współczesna kultura i sztuka. Bez tabu, ale ze smakiem i szacunkiem dla rozmówcy. Na 1Piętrze startuje projekt Diagnoza Kultury. Podczas pierwszego spotkania poszukamy odpowiedzi na pytania: Czego szuka współczesna sztuka?


**31/01/2015/GODZ. 9:30-17:00
ANIOŁY W NAUCZANIU ŚW. TOMASZA Z AKWINU
Klasztor św. Józefa • Dominikańska 2 • 02-741 Warszawa
Instytut Tomistyczny zaprasza
na jednodniową sesję naukową
zatytułowaną Doctor angelicus.
Szczegółowy program wykładów:
http://www.it.dominikanie.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=299:doctor-angelicus-sw-tomasz-o-aniolach-00-01-55&catid=25&Itemid=208&lang=pl


****POLECAMY SZCZEGÓLNIE RODZINOM Z DZIEĆMI!
1 luty 2015, niedziela, godz. 17:00
KONCERT KOLĘD Z CAŁEGO ŚWIATA
w wykonaniu alumnów z seminarium
Redemptoris Mater w Warszawie
Miejsce: parafia św. Anny w Piasecznie,
Dom Parafialny OBOK kościoła, Pl. Piłsudskiego 10
POLECAMY SZCZEGÓLNIE RODZINOM Z DZIEĆMI!
Koncert cieszy się powodzeniem,
więc bądźcie wcześniej, aby zająć miejsca.


**01/02/2015/GODZ. 17:45
Koncert pieśni pielgrzymkowych i modlitewnych.
Pieśni z albumu Piękna Pani,
w kościele oo. Franciszkanów na warszawskim Mokotowie
Adres - ul. Modzelewskiego 98a
Kościół MB Anielskiej przy metrze Wierzbno.
Po koncercie będzie możliwość zakupienia płyty.
Wystąpią:
Agnieszka Kiepuszewska - śpiew
Nikola Kołodziejczyk - instrumenty klawiszowe

**01/02/2015/godz. 19.00
Zapraszamy na konferencję
ks. prof. dr hab. Roberta Skrzypczaka na temat
„Co Papież Franciszek chciał powiedzieć
o otwartości na życie”.
PARAFIA OFIAROWANIA PAŃSKIEGO
ul. Stryjeńskich 21,
02-791 Warszawa


***3 lutego 2015 roku, godz.19:00
ROCK-KONCERT CHARYTATYWNY
w warszawskim klubie Palladium, ul. Złota 9,
odbędzie się koncert „Ro(c)k Caritas”
podczas którego zagrają legendy
polskiej sceny alternatywnej:
2 Tm 2,3 i Armia.
Wydarzenie organizuje
Caritas Archidiecezji Warszawskiej.
Szczegóły na:
http://koncerty.chrzescijanskiegranie.pl/koncert/2tm23-armia-rock-caritas-warszawa/


*04.02.2015 (1. środa m-ca), godz. 19:30
Temat: BÓG MOŻE WSZYSTKO ZMIENIĆ?
K O N W E R S A T O R I U M w katedrze św. Jana w W-wie
W POSZUKIWANIU BOGA I CZŁOWIEKA…
Szczególnie dla tych wszystkich,
którzy ciągle pragną odkrywać najważniejsze tajemnice…
sala nad zakrystią, wejście od ul. Jezuickiej
prowadzi: ks. Proboszcz Bogdan Bartołd
SERDECZNIE ZAPRASZAMY


**Czwartek, 26 lutego 2015 r., godz. 19:00
WYKŁAD Z CYKLU "OTO MATKA TWOJA"
ks. prof. Janusz Kręcidło MS
Wiara Maryi na podstawie hymnu Magnificat
Klasztor św. Józefa • Dominikańska 2 • 02-741 Warszawa


*W dniach 27 lutego-1 marca 2015
WARSZTATY MUZYKI KOŚCIELNEJ DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH
w parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego w Warszawie
odbędą się warsztaty muzyki liturgicznej,
poprowadzone przez Piotra Pałkę.
Zapisy: do 15 lutego, poprzez formularz zgłoszeniowy,
zamieszczony na stronie www.warsztatymuzyczne.waw.pl
LICZBA MIEJSC OGRANICZONA
Koszt:
Cena podstawowa warsztatów – 45 zł
Posiłki cateringowe – dla chętnych – płatne dodatkowo
Kontakt:
adres mailowy:
kontakt.warsztatymuzyczne@gmail.com
tel.:
Joanna Kajdewicz 604-819-191
Olga Sawicka 693-998-782

*

***RUSZYŁY ZAPISY NA WAKACYJNE REKOLEKCJE!
W SOBOTĘ 18 lipca 2015 r.
Na Stadionie Narodowym odbędzie się
druga edycja rekolekcji "Jezus na Stadionie”.
Poprowadzi je charyzmatyczny kapłan z Ugandy,
ks. John Bashobora /czyt. baszobora/
Na stronie www.jezusnastadionie.pl
można zamawiać wejściówki:
bilet normalny 50 zł, bilet ulgowy 25 zł.


WAŻNE DATY Z ŻYCIA PARAFII MROKÓW


15 lutego 2015 (3 niedziela m-ca)

(1) po mszy o 10:00
Spotkanie formacyjne do I Komunii Świętej
(2) na MSZY O 12:00 DZIEŃ CHORYCH W MROKOWIE
Pomodlimy się za wszystkich naszych Chorych i Cierpiących.
Pomóżmy Im w dotarciu na mszę świętą!


LICZNIK ODWIEDZIN
dzięki uprzejmości stat.4u.pl

stat4u